יעמוד בקרוב על דוכן הנאשמים? ג'אנר
יעמוד בקרוב על דוכן הנאשמים? ג'אנר | צילום:

כחודשיים לאחר שנקבע כי הוא אינו כשיר לעמוד לדין, הוגש כתב אישום נגד הלורד היהודי גרוויל ג'אנר בגין שורת מעשי מין שביצע לכאורה בקטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר על המשכו של הליך פלילי שהחל לפני יותר מעשרים שנה, במסגרתו נאספו עדויותיהם של תשעה ילדים שטענו כי ג'אנר התעלל בהם מינית. לכל אורך החקירה הכחיש הלורד בן ה-86 את המיוחס לו, ומקורביו אף טענו כי מדובר במזימה מרושעת שרקמו נקדו מתנגדיו הפוליטיים.

בדיון שנערך בחודש אפריל האחרון בעניינו, הודיע התובע המלכותי כי ג'אנר נמצא לא כשיר לעמוד לדין לנוכח מצבו המדרדר בשל מחלת הדמנציה שממנה הוא סובל. בתגובה לדברים הגישו משפחות המתלוננים עתירה נגד הפסיקה, וטענו כי חובת בית המשפט להעניק להם את ההזדמנות להשמיע את עדויותיהם.

"זהו מקרה קשה וגבולי מאוד", אמרה נציגת התובע הבריטי, אליסון סונדרס. "הבנתי את הצורך של הקורבנות להישמע, ולכן נוצר קשר עם השופט גודארד על מנת להבטיח שהם יוכלו לספק עדות במסגרת החקירה הציבורית שתיפתח כעת".

הלורד ג'אנר נחשב לידיד חם וקרוב מאוד של ישראל, ובמהלך העשורים האחרונים ביקר בארץ ועמד בקשר עם ראשי המדינה. את דרכו הציבורית החל לאחר מלחמת העולם השנייה, אז נשלח לחקור פשעי מלחמה שבוצעו בגרמניה. בשנת 1977 הוא עמד בראש ועדות הקהילות היהודיות בבריטניה ונאבק על זכויותיהם של ניצולי שואה שהתגוררו בממלכה. בין השאר גם כיהן כסגנו של נשיא הקונגרס העולמי וייסד את הקרן למען הוראת השואה במערכת החינוך הבריטית.