שלושה שבועות אחרי רעידת האדמה הקשה בעוצמה 7.8 דרגות שפקדה את נפאל - הבוקר (שלישי) פקדה את המדינה רעידה נוספת, בעוצמה פחותה של 7.3 דרגות. על פי הדיווחים הראשוניים, לפחות 14 בני אדם נהרגו ולפחות 300 נפצעו כתוצאה מהרעידה הנוספת. במשרד החוץ פתחו חדר מצב מיוחד, אך טרם התקבלו דיווחים על נפגעים ישראליים. מספר רעידות משנה הורגשו זמן קצר לאחר מכן, החזקה שבהן בעוצמה 6.3 דרגות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרעידה הורגשה סמוך למחנה הבסיס של הר האוורסט, המחנה שספג פגיעה קשה ברעש האחרון. על פי הדיווחים המגיעים מהמדינה, בניינים רבים ששרדו את רעש האדמה לפני כשלושה שבועות - קרסו היום. תמונות ראשונות בכלי התקשורת המקומיים מראות את הבהלה הרבה ברחובות, כשהתושבים נמלטים מהבתים בחיפוש אחר מקום בטוח יותר. סרטון שפורסם מראה את רגעי הרעידה בנמל התעופה של קטמנדו, שם נראים אנשים רבים שנמלטו ממבנה הטרמינל לעבר השטח הפתוח בו חונים המטוסים.

מפת אזור הרעידה הנוספת
מפת אזור הרעידה הנוספת | צילום:

משטרת קטמנדו הוציאה לאחר הרעידה הוראה לתושבים: "אנא הישארו בשדות פתוחים, עזרו לנו לשמור על הכבישים פתוחים, השאירו את קווי הטלפון פנויים. הימנעו משיחות, השתמשו במסרונים". סוכנויות הידיעות מדווחות על בניינים שקרסו בעיירה צ'אוטרה, ממזרח לקטמנדו. בעיר נהרגו לפחות ארבעה בני אדם. שני בני אדם נהרגו בהודו. עוד דווח על שלוש מפולות אדמה משמעותיות כתוצאה מהרעידה, לפחות 12 בני אדם נפצעו במפולות אלו.

מקור הרעידה: אזור מיושב בדלילות יחסית

על פי נתוני המכון הגיאולוגי של ארה"ב מקור הרעידה הוא בעומק של 19 קילומטרים מתחת לפני הקרקע, מתחת להרי ההימלאיה שחוצים את המדינה, סמוך לגבול המפריד בין נפאל לבין מחוז טיבט שבסין. אזור מוקד הרעידה הוא אזור הררי שמיושב בדלילות יחסית, ורחוק יותר מהבירה קטמנדו בהשוואה לרעידה הקודמת. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי הרעידות הנוספות הורגשו עד ניו דלהי בירת הודו.

פינוי פצועים בקטמנדו
פינוי פצועים בקטמנדו, הבוקר | צילום:

ברעידה הקשה שהורגשה במדינה לפני שלושה שבועות נהרגו יותר מ-8,000 בני אדם. הרעידה גרמה לנזק נרחב בבירה קטמנדו ובכפרים נוספים, הרוגים נרשמו גם במדינות השכנות - בנגלדש וסין.

רעידה בעוצמה 7.3 היא רעידה שעוצמתה פחותה משמעותית מהעוצמה של הרעידה הקודמת, מאחר ומדידת העוצמה של רעידות אדמה היא כזאת שכל עשירית הדרגה משמעותה ירידה של 50% בעוצמה. המדינה נמצאת כעת במצב רגיש במיוחד בעקבות הנזק הרב שנגרם למבנים ברעידה הקודמת. בתים רבים שניזוקו ברעש האדמה הקודם אך לא התמוטטו - קרסו כתוצאה מרעש האדמה הנוכחי.

מחלצים ישראלים בנפאל, ארכיון
הבהלה בנפאל, הבוקר | צילום:

הבוקר: משלחת הסיוע הישראלית שבה לארץ

רק הבוקר נחתה בנתב"ג משלחת הסיוע הישראלית, שהפעילה בית חולים שדה בבירה קטמנדו. המשלחת פעלה בנפאל במשך 17 ימים, וכללה מנתחים, רופאים, אחיות ואנשי רפואה נוספים. המשלחת מנתה סך של 212 חיילים בשירות סדיר ומילואים. את פניה קיבל הבוקר ראש הממשלה נתניהו.

רבים יצאו מהבתים ונמלטו לרחוב. נפאל, הבו
רבים יצאו מהבתים ונמלטו לרחוב. נפאל, הבו | צילום:
המשלחת הקימה בית חולים שדה והעניקה סיוע רפואי לנזקקים, לתושבי נפאל ולישראלים ששהו במקום בעת האסון. אנשי צה"ל טיפלו בבית החולים בכ-1,600 מטופלים וביצעו 85 ניתוחים, 6 לידות קיסריות ושתי לידות רגילות. אנשי פיקוד העורף פעלו לחיפוש ולחילוץ לכודים תחת ההריסות וסקרו 332 מבני ציבור לצורך אישורים הנדסיים.