מחאה אנונימית לטובת מדליף הסודות המסווגים: קבוצה של אמנים מחתרתיים הקימה בניו יורק פסל ברונזה בגובה 4 מטרים של אדוארד סנואודן, המדליף שהפך לגיבור תרבות לאחר שחשף את שיטות הפעולה של ה-NSA - הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סנואודן, שחי ברוסיה בה מצא מקלט מדיני זמני, מנוע מלהגיע לארצות הברית ולצפות בפסל - מחשש שייעצר על ידי רשויות החוק האמריקניות. בכל מקרה, אין לו סיבה לרכוש כרטיס חזרה לאחר שהפסל הוסר על ידי השלטונות במהרה.

הפסל הוצב על אנדרטת אבן בפורט גרין פארק שבברוקלין, והוטבע בו שם משפחתו בלבד. האמנים החמיאו לסנואודן בדמות שנראית הרואית והעלו את סרטון הצבת הפסל בניו יורק לאינטרנט. התיעוד הפך ללהיט ברשת, בה זוכה סנואודן לאהדה רבה. בעבר אף הציעו פעילי רשת את מועמדותו של סנואודן לפרס נובל לשלום, למרות היותו מבוקש בגין עבירות חמורות.

האמנים, ששמותיהם לא פורסמו, אמרו בסרטון שהם מזדהים עם מעשיו של סנואודן והפסל הוא מחווה של כבוד עבורו. "המטרה שלנו היא לספק חיוניות מחודשת למרחב ולגרום למבקרים להרהר בקורבנות שהם מקריבים - החירויות שלהם", הם אמרו בהצהרה שפורסמה בבלוג שבו עלה הסרטון.

"אנו מקווים שזה יעורר מחשבה על האחריות של כולנו להבטיח את החירויות שלנו שימשיכו להתקיים גם בעתיד הרחוק", הוסיפו. הצגת הפסל לא החזיקה מעמד יממה אחת - שומרי הפארק כיסו את הפסל עם ברזנט כחול אחרי פחות מעשר שעות, אחר כך הם הזמינו משאית קטנה והסירו את הפסל.

גם הוא עצבן את הנשיא. ג'ון אוליבר
שוחח עם סנואודן ברוסיה. אוליבר | צילום: רויטרס

סנואודן: "הבנתי את המסמכים שהעברתי"

שלשום שודר ריאיון נדיר של סנואודן למגיש ולקומיקאי ג'ון אוליבר ברשת HBO. בריאיון, שהתקיים באופן אירוני מול מטה הק.ג.ב הישן של רוסיה, סנואודן הסביר מדוע הדליף את החומרים: "אתה לא רוצה שארגוני המודיעין ירגלו אחר אזרחים במדינה שלך, אנו מרגלים אחר ארגונים למען ילדים כמו יוניצ"ף, או עורכי דין". 

"כמה מהמסמכים שהדלפת בכלל קראת?" שאל אוליבר, וסנואודן התפתל והשיב שהוא "הבין" את המסמכים שהדליף והעביר אותם רק לעיתונאים אחראים.