ישראלים שהגיעו לנפאל להתנדב במסגרת הקהילות המקומיות מצאו עצמם באמצע האסון שיצרה רעידת האדמה הקטלנית במדינה. בדיווח מצולם מיוחד שהעבירו לחדשות 2 Online מנפאל הם מספרים על ההרס במדינה - וכיצד הם מנסים לעזור למקומיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מתנדבי "תבל בצדק", עמותה ישראלית שעובדת עם קהילות בעולם השלישי - בין השאר בנפאל, מתגוררים בכפר מנגאו שם תפסה אותם רעידת האדמה. "אחרי רעידת האדמה עזרנו לשקם את הכפר, להתאקלם לתנאים שהרעידה יצרה, פעלנו לבנות אוהלים", הם מספרים. "היום (ראשון) התעסקנו הרבה עם הצעירים - להעסיק את הילדים כדי שההורים יוכלו לבשל ולהוציא רהיטים מהדירות".

המתנדבים הישראלים מנסים כל הזמן לחשוב קדימה, על הצרכים של תושבי הכפר. "בנינו לעצמנו אוהל ואנחנו מקווים שיעבור לילה שקט, בלי גשם", הם אומרים. "אנו מרגישים שיש לנו הכל ואנחנו שואלים את עצמנו איך נותנים לכפר. אנו משתדלים תוך כדי לעזור כל הזמן למשפחות כדי לראות איך אנחנו יכולים לתרום כי המצב קשה ודי ירוד. רוב הבתים הרוסים, סדוקים, חלק שבורים לגמרי".

תמונות ההרס, נפאל (צילום: רויטרס)
מימדי ההרס בנפאל, היום | צילום: רויטרס

"אנשים עוזרים אחד לשני"

אבל גם המתנדבים יותר שהעזרה שלהם לא תספיק. "אנחנו מקווים שיהיו כמה שיותר תרומות מאנשים שיבואו לעזור, כי אנשים איבדו כאן את כל רכושם", אמרו. "יהיה פה תהליך ארוך של התאוששות וייקח להם הרבה זמן לחזור לעצמם מהמצב בו הם נמצאים. יש תהליך ארוך של עבודה שנצטרך לעשות. היום היינו עם הנוער המקומי וזה הכניס אווירה טובה לכפר".

ואיך המקומיים מתמודדים עם האסון? "זה נורא יפה לראות את הקהילתיות פה, איך אחד עוזר לשני", סיפרו. "משפחות מורחבות וחברים מחלקים אוכל. רואים שהכפר הזה עבר הרבה ביחד כקהילה, גם בעזרת הארגון, ועכשיו הוא מגובש ליחידה אחת שהולכת לעבוד ביחד".

אלפים עדיין נעדרים (צילום: רויטרס)
בית הרוס בקטמנדו, היום | צילום: רויטרס

הרס קשה

במהלך היום נחשפו עוד ועוד מימדי האסון בנפאל. מספר ההרוגים כבר עומד על כ-2,500 בני אדם, והרשויות צופות כי המספר הזה עוד יעלה. 18 בני אדם נספו בשולי הר אוורסט, מראות של הרס קשה בבירה קטמנדו ובכפרים הסובבים את אזור הרעידה. הרוגים מהרעידה נמנו גם בבנגלדש ובסין העממית. תשתיות התקשורת והחשמל בקטמנדו קרסו לחלוטין.

תושבי נפאל מפחדים לחזור לבתיהם
תושבי נפאל מפחדים לחזור לבתיהם | צילום:

במקביל, חילוץ הישראלים מהמדינה מוכת האסון נמשך. הלילה ינחת בישראל מטוס ישראלי ראשון שחוזר מנפאל ועליו שלושה פגים שנולדו לישראלים בהליך פונדקאות. מחר בבוקר צפוי לנחות מטוס עם עוד תריסר תינוקות - מטוס של מד"א והפניקס. במקביל פועל משרד החוץ כדי לקבל מצבא נפאל כבר מחר מסוקים כדי לחלץ מטיילים ישראלים שנתקעו בטרקים במקומות שונים במדינה.

בהכנת הכתבה השתתף ניר דבורי.