הסנקציות יוסרו בהדרגה, האורניום יפוקח - כך בישרו הערב (חמישי) שרת החוץ של האיחוד האירופי ומקבילה האירני במסיבת עיתונאים בלוזאן שבשוויץ, שם מסרו הצהרה על הבנות שהושגו בין אירן למעצמות. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור ישיר באתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עיקרי ההסכמות בין אירן והמעצמות

אירן תוכל להמשיך ולהעשיר אורניום

המתקן התת-קרקעי בפורדו יישאר

שני שלישים מהחומר המועשר ידולל או יועבר לחו"ל

הכור באראק ייבנה לשימוש אזרחי בלבד

"אני מקריאה הצהרה שניסחנו עם זריף וכל שאר הצדדים", פתחה שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, את מסיבת העיתונאים. "נפגשנו בשווייץ כדי למצוא פתרון לתכנית הגרעין. מצאנו פתרונות לנושאים המרכזיים, החלטנו על נושאים קריטיים ועכשיו אנחנו יכולים להתחיל לפעול על פי הפתרונות שמצאנו".

מוגריני ציינה כי מאגר האורניום של האירנים יוגבל, מספר הצנטריפוגות הפעילות של אירן יצומצם גם הוא, המתקן בפורדו יומר למרכז טכנולוגי והקהילה הבינלאומית תסייע לשנות את ייעודו של הכור באראק כדי שלא ישמש לייצור נשק גרעיני.

"האורניום המועשר יועבר למתקני מחקר", אמרה מוגריני. "לא יהיה שום חומר מועשר בפורדו, ועל אירן תחול האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני. יהיה פיקוח רציף ועקבי של פעולות אירן בשטחה, וכל הסנקציות נגד אירן יוסרו ברגע שאירן תבצע את המחויבויות הגרעיניות שלה".

המנהיגים במסיבת העיתונאים, הערב (צילום: חדשות 2)
המנהיגים במסיבת העיתונאים, הערב | צילום: חדשות 2

השיחות בין אירן למעצמות יימשכו עד 30 ביוני

מוגריני אישרה כי השיחות בין הצדדים יימשכו עד 30 ביוני על מנת לאפשר למומחים להעלות על הכתב את פרטי העקרונות שהוסכמו בחודשים הקרובים. גם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ומנהיגים נוספים של המעצמות נכחו באירוע הערב. עוד לפני האירוע, הודיע שר החוץ הגרמני פרנק וולטר שטיינמאייר בעמוד הטוויטר שלו כי "הושג הסכם מסגרת לקראת הסכם סופי".

על פי דיווחים בסוכנויות הידיעות, הסכם המסגרת שהושג הוא ל-10 שנים בלבד. הצדדים הסכימו שרוב האורנים המועשר של אירן ידולל או יישלח לחו"ל. כמו כן, הוחלט כי אירן תמשיך להפעיל כ-6,000 צנטריפוגות מתוך 19,000 הצנטריפוגות שברשותה. מההסכמות עולה גם כי לא יהיה באירן מתקן נוסף להעשרת אורניום מלבד המתקן הקיים בנתנז.

אובמה: "הגענו להסכם שימנע מאירן להפוך לכוח גרעיני"

"ההסכם מונע מאירן נשק גרעיני" (צילום: חדשות 2)
אובמה מתייחס להסכם עם אירן, הערב | צילום: חדשות 2

זמן קצר לאחר הצגת ההסכם, כינס נשיא ארה"ב אובמה מסיבת עיתונאים בבית הלבן בו התעקש כי הפתרון אליהם הגיעו הצדדים הוא הטוב ביותר. "אנחנו ובעלות בריתנו השגנו הסכם הבנה היסטורי עם אירן שימנע מאירן להפוך לכוח גרעיני", הכריז אובמה. "נלך להסכם כולל וסופי שיהפוך את העולם לבטוח יותר. הבהרתי שאנחנו מוכנים לפתרון דיפלומטי של הסוגיות, אם אירן תבוא לשולחן המשא ומתן באופן רציני. זה לא קרה, ואז הטלנו את הסנקציות החריפות ביותר בהיסטוריה, שהייתה להן השפעה עצומה על אירן".

"אך הסנקציות לבדן לא יכלו לעצור את התקדמות הגרעין האירני", הבהיר אובמה, "ההסכם הזמני הצליח בדיוק כפי שהתכוונו. אירן מילאה את כל התחייבויותיה. הביקורות הוגברו, ואנחנו המשכנו במשא ומתן כדי להשיג הסכם כולל. אחרי הרבה חודשים של משא ומתן קשוח, השגנו את המסגרת וזו עסקה טובה. השגנו את המטרות העיקריות שלנו. חסמנו כל ערוץ שבו אירן יכולה להתקדם לנשק גרעיני. אירן גם הסכימה לביקורות החודרניות ביותר שאפשר להעלות על הדעת. ההסכם לא מבוסס על אמון, אלא על וידוא ועל ביקורת".

"אירן לא תוכל להגיע לפצצה מפני שהיא לא תייצר פלוטוניום", הדגיש אובמה. "חסמנו את ההתקדמות של אירן גם בתחום האורניום המועשר. המצבור של החומר המועשר שבידי אירן ינוטרל. ההסכם הזה הוא הערובה הטובה ביותר לכך שאירן לא תחתור להשגת נשק גרעיני בדרכים חשאיות. זהו הסכם לטווח ארוך שמכסה כל ערוץ לפצצה. תהיה שקיפות של התכנית האירנית כדי להבטיח שאירן לא תוכל לייצר נשק גרעיני לעולם".