רוסיה עורכת היום (שבת) את המצעד הצבאי הגדול ביותר בתולדותיה, לציון 70 שנה לניצחון על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה. אלפי חיילים צועדים בכיכר האדומה במוסקבה, באוויר חולפים כלי טיס צבאיים, חיל השריון הרוסי מציג את טנק T-14 החדיש לצד טיל קרקע קרקע, קרקע אוויר ועוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השנה, לצד החיילים הרוסים צועדים גם חיילים ממדינות נוספות כולל מהשכנה הדרום-מזרחית, המעצמה העולה - סין. יותר מ-20 מנהיגים מרחבי העולם נענו להזמנתו של פוטין והגיעו למצעד, אך הנשיא הרוסי מאוכזב מכ-50 מדינות שבחרו לא לשלוח את מנהיגיהן לחגיגות, בהן גם ישראל שהסתפקה בשליחת נציג זוטר.

החג החשוב ברוסיה. מוסקבה, היום (צילום: רויטרס)
החג החשוב ברוסיה. מוסקבה, היום | צילום: רויטרס

ככל הנראה, חלק מהמדינות בחרו להיעדר מהאירוע במחאה על התוקפנות הרוסית באוקראינה. יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, מתחה ביקורת חריפה על הממשלה שלא שלחה נציג בכיר מטעמה. "ההחלטה לשלוח לטקס נציג בדרג זוטר ביותר היא החלטה אומללה, שגויה ונלוזה, שמערבת שיקולים נקמניים של מדיניות חוץ כושלת כלפי הרוסים", מסרה גלאון.

"אי אפשר לכפר בחלקו של הצבא האדום, ובגבורה של העם הרוסי שהביא לשחרור מחנות הריכוז, ולסמליות שבהנפת הדגל האדום על חורבות הרייכסטאג בברלין", הוסיפה גלאון. "התעלמות מטקס כל כך חשוב שלוקחים בו חלק נשיאים וראשי מדינות היא תעודת עניות לממשלת ישראל והעומד בראשה".

"אין שיתוף פעולה בינ"ל".  פוטין, היום (צילום: רויטרס)
"אין שיתוף פעולה בינ"ל". פוטין, היום | צילום: רויטרס

פוטין ניצל את האירוע היום על מנת לעקוץ את המדיניות של וושינגטון ובנות בריתה. "אנו רואים היום התעלמות מהעקרונות הבסיסיים של שיתוף פעולה בינלאומי", אמר פוטין בנאום שנשא בכיכר האדומה. "בעשורים האחרונים אנחנו רואים ניסיונות ליצור עולם חד גוני".

לאורך שנות הממשל הקומוניסטי-הסובייטי, יום הניצחון על הנאצים נחשב לחג החשוב ביותר במדינה. רוסיה מתגאה בחלקה בניצחון על הצורר הנאצי וזוכרת את יותר מ-24 מיליון הרוגיה, חיילים ואזרחים במלחמה.

המצעד במוסקבה, היום (צילום: רויטרס)
המצעד במוסקבה, היום | צילום: רויטרס

אמש נערכו טקסים נוספים ברחבי העולם. בפריז נערך טקס, סמוך לשער הניצחון, בהשתתפות מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. בברלין ציינו 70 שנה לניצחון על גרמניה הנאצית בישיבה מיוחדת לזכר הקורבנות ולכבוד הכוחות הבינלאומיים שהצליחו לבלום את המשטר הנאצי מהשתלטות על העולם, רק לאחר שרצח מיליוני בני אדם, בהם שישה מיליון יהודים.