הציור שנלקח והוחזר, השבוע
הציור שנלקח והוחזר, השבוע | צילום:

יהודי-גרמני בן 90, דוד טורמן, סגר השבוע מעגל מרגש: לפני 77 שנים, בימים האפלים של הרייך השלישי, הוא ראה כנער בן 13 חיילים נאצים נכנסים לבית של דודו ולוקחים משם את הציור "שני רוכבים על החוף" של מקס ליברמן. כעת, הוא מכר את הציור כבעליו החוקיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הציור נלקח מבית דודו יום לאחר "ליל הבדולח" ב-1938, יום פרעות שנעשה ביהודי גרמניה ואוסטריה ונערך כ"ניסוי" של הגרמנים לבדוק את תגובת העולם לאלימות נגד יהודים. לאחר המלחמה נעלם הציור ובשנת 2012 הוא התגלה בדירה במינכן, שם נמצאו יותר מ-1,200 ציורים גנובים מתקופת מלחמת העולם השנייה.

הציור היה שייך לדודו של טורמן, דוד פרידמן, שנאלץ למסור את כל חפצי האומנות שהיו ברשותו לאחר ליל הבדולח. במהלך המלחמה, פרידמן ומשפחתו נרצחו באושוויץ, טורמן שרד את המלחמה לאחר שהועבר לשוודיה.

לאחר גילוי התמונות ב-2012, הגיש טורמן תביעה להכיר בו כיורש החוקי של הבעלים של הציור, ומאחר והוא שאר הבשר היחיד של דודו שנרצח - הציור הועבר לידיו. טורמן עצמו שאיבד את ראייתו עם השנים, אמר: "החלטתי למכור כדי לתת למישהו אחר, אחרי כל השנים, את ההזדמנות לראות ולהעריך אותו". שווי הציור מוערך ביותר מחצי מיליון ליש"ט.