יועצו לשעבר של טראמפ, מנפורט (צילום: רויטרס, חדשות)
יועצו לשעבר של טראמפ, מנפורט | צילום: רויטרס, חדשות

בית המשפט בארה"ב גזר הערב (רביעי) 73 חודשי מאסר נוספים על פול מנפורט, מי שהיה מנהל קמפיין הבחירות של טראמפ - שכבר נמצא מאחורי סורג ובריח לאחר שהורשע בעבירות של הונאה באוגוסט האחרון. גזר הדין הזה מצטרף לעונש הקודם שנגזר עליו, 13 חודשי מאסר, ובכך המאסר המצטבר שלו צפוי להיות מעל 7 שנים.‎

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

לפני הקראת גזר דינו מנפורט הביע את צערו בבית המשפט, ואמר לשופטת איימי ברמן ג'קסון כי "אני מתנצל על מה שעשיתי ועל הפעולות שהביאו אותי לכאן היום". הוא התחנן בפניה שלא תחמיר את עונש המאסר שקיבל בשבוע שעבר. גזר הדין שניתן נגדו היום, משלב בתוכו עבירות שלהונאות מס ועבירה שחוקר התובע המיוחד, רוברט מולר, סביב המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016.

לפני שישה ימים בית משפט בוירג'יניה גזר על מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ, פול מנפורט, ארבע שנות מאסר וקנס של 50 אלף דולר. מנפורט הואשם כבר באוגוסט אשתקד בשמונה עבירות פדרליות, מהונאת בנקים ועד העלמות מסים, בהן הודה במסגרת עסקת טיעון. "לומר שהושפלתי ובויישתי תהיה לשון המעטה קיצונית", אמר במהלך המשפט.

צפו בסיכום עיקרי דוח מולר (צילום: רויטרס, חדשות)
התובע המיוחד, רוברט מולר | צילום: רויטרס, חדשות

התובעים במשפט שהתקיים לפני מספר ימים לא דרשו עונש ספציפי, אך המליצו על 19 שנים בכלא לפחות. השופט שקיבל את ההחלטה, ט.ס אליס, הקל משמעותית בעונשו ואמר במהלך השימוע שהדרישה של התובעים מוגזמת. לטענתו עונש כזה יהיה שונה מאוד מעונשים בתיקים אחרים בעלי אופי דומה, דבר שעלול ליצור תקדים.

מנפורט הופיע בפני בית המשפט כששערו אפור הרבה יותר מאשר היה לפני מספר חודשים. הוא הגיע על כיסא גלגלים ונעזר במקל הליכה, כשהוא לבוש בסרבל בית כלא ירוק. במהלך המשפט מנפורט פנה לרחמיו של השופט והודה לו על ההליך ההוגן. הוא לא הביע חרטה על מעשיו, ובמקום זאת אמר כמה המשפט היה קשה לו ולמשפחתו, ותיאר את חייו, האישיים והמקצועיים כ"ברדק".

אמנם פשעיו של מנפורט התגלו במהלך חקירתו של התובע המיוחד רוברט מולר, הנוגעת להתערבות הרוסית בבחירות 2016 אך השופט אליס ציין שזה לא נושא המשפט. "מנפורט לא עומד למשפט בגין האשמות שהוא, או מי מקרוביו, שיתפו פעולה עם הממשלה הרוסית במהלך הבחירות של 2016", אמר אליס.

נשיא ארה"ב, טראמפ (צילום: AP, חדשות)
נשיא ארה"ב, טראמפ | צילום: AP, חדשות

מנפורט אכן חתם על עסקת טיעון והודה במעשיו, אך בנובמבר אשתקד התגלה כי שיקר במכוון לחוקרי ה-FBI במהלך חקירתו. דבר זה, שהיווה הפרה של תנאי העסקה, הביא לביטולה ובכך להמשך המשפט ולעונש המאסר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו