סניף אוקספם. אילוסטרציה.
סניף אוקספם. אילוסטרציה. | צילום: רויטרס

סערה בבריטניה: תחקיר שפורסם ב"טיימס" הלונדוני" מתאר מסכת תקיפות מיניות, השתקה וטיוח בארגון הצדקה והסיוע הבינלאומי "אוקספם" הפועל במדינות מתפתחות ואזורי אסון. עובדת לשעבר בארגון חשפה כי אחרי רעידת האדמה בהאיטי ב-2010, אנשי הארגון שפעלו במדינה הענייה בקריביים ניצלו צעירות מקומיות לצרכי מין, קיימו מסיבות מין גדולות ואף התנו מתן סיוע בטובות הנאה מיניות. בהמשך נחשף כי טענות דומות הועלו גם נגד עובדי הארגון במדינה האפריקאית צ'אד ובדרום סודן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההאשמות החמורות מופנות כלפי עובדי הארגון, כולל בכירים, שהגיעו להאיטי לאחר רעידת האדמה שגבתה את חייהם של יותר מ-200 אלף בני אדם וגרמה לחורבן עצום. הארגון שכר עבור העובדים וילה שהפכה לפי התחקיר לבית בושת שבו סיפקו צעירות מקומיות שירותי מין, תוך שהן לבושות במדי הארגון. לפי חלק מהטענות שהועלו, מדובר היה גם בקטינות. בכיר העובדים המעורבים בשערורייה הוא מנהל פעילות הארגון בהאיטי, רולנד ון הורמיירן.

באוקספם הסבירו בתגובה כי לאחר ששמעו לראשונה על הטענות נגד העובדים, הארגון ערך חקירה פנימית ופיטר את המעורבים בפרשה. עם זאת, הודו כי לא דיווחו על הטענות הקשות למשטרה. המפקח על ארגוני הסעד בבריטניה טען כי הוא לא קיבל דיווח על היקף התלונות הרחב. אוקספם מואשמת כעת בכך שניסתה להשתיק את התלונות ולטייח.

מחנה אוהלים בהאיטי אחרי רעש האדמה
מחנה אוהלים בהאיטי אחרי רעש האדמה | צילום: cnn

בעקבות הפרסום, התפטרה סמנכ"ל הארגון פני לורנס שאמרה: "אני מתביישת עמוקות שזה קרה במשמרת שלי ולוקחת אחריות מלאה". מנכ"ל הארגון מייקל גולדרינג הביע צער על הפרשה ואמר גם שהוא מתבייש, אך בחר להמשיך בתפקידו. הלן אוונס, עובדת אוקספם שחשפה את הפרשה, טענה כי המנכ"ל ידע על הטענות בעבר והתעלם מהן. בעקבות דבריה, פרסם גולדרינג התנצלות על כך שלא פעל מהר מספיק.

החשיפה הכתה גלים בממלכה המאוחדת, לא רק בשל חומרת ההאשמות אלא גם בשל העובדה שאוקספם הוא אחד מארגוני הסעד שזוכים למימון הציבורי הגדול ביותר בבריטניה. כמחצית מתקציבו, העומד על כ-400 מיליון פאונד, ממומן מכיסו של משלם המיסים הבריטי וכעת הכספים האלה בסכנה.