מפגש בין-דורי מפתיע: בית אבות בלוקסמבורג שמשמש גם כפעוטון מוכיח שהקשר מועיל לשני הצדדים. לפני עשור החלו בפרויקט ניסיוני בבית האבות שבעיירה מרש ובו ערכו מפגשים בין הזאטוטים לתושבי בית האבות המקומי. מטרת המפגשים - חיזוק הקשר בין הדורות. אך הניסוי הצליח כל כך שהפרויקט התרחב, ובשנת 2009 הוחלט לפתוח בבית האבות פעוטון, שפועל עד היום. כעת מבקשים במדינה להקים מקומות נוספים כאלה בכל המדינה.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"בבוקר, כשהילדים הראשונים מגיעים, הם נשארים עם הקשישים בערך 15-20 דקות, זה הקשר הראשון - הם אוכלים ארוחת בוקר ביחד", מספרת מרטינה דויטש מצוות בית האבות. הקשישים דואגים, מטפלים, משחקים ונותנים המון תשומת לב לקטנטנים. בסרטונים שתיעדו את הפעילות המשותפת ניתן לראות את הילדים יושבים בחיק הקשישים שמאכילים אותם בסבלנות.

"הלב שלי נמס כשהם מגיעים"

מטילדה קרוקס, דיירת בבית האבות, נותנת מושג על תחושותיהם של הקשישים לגבי הפרויקט. "אף פעם לא משעמם לנו, אני ממש אוהבת שאנחנו ביחד, אפשר לראות איך הילדים גדלים, הם משמחים אותי", סיפרה. ג'וזף זנר, דייר נוסף, סיפר: "זה פשוט נפלא כשהילדים מגיעים, הם מחייכים. הלב שלי נמס בכל פעם מחדש".

אין ספק שהניסוי תורם גם לקשישים ולא רק לילדים הנראים בסרטונים רצים לחיק הקשישים ומתרוצצים סביב, בהשגחתם. ריימונד, הידוע בכינוי "סבא ללה", מרוצה מהמהירות שבה נוצר הקשר בינו לבינם. "אנחנו תמיד יושבים ביחד, ככה קיבלתי מהם את השם 'סבא ללה'", אמר. אנה נוקלס, גם היא דיירת בבית האבות, דיווחה באושר על החיבור עם הילדים: "זה נפלא, הילדים עוזרים לנו להישאר צעירים".

דויטש מפקחת על הפגישה ומחייכת: "החיבור הזה מסייע לקשישים לשכוח את בעיות היום יום לזמן מה, האנרגיה של הילדים עוזרת להם להישאר חיוביים ושמחים גם בזמנים הקשים". שר המשפחה של לוקסמבורג, שביקר בבית האבות, שמע את דברי הדיירים והצוות המהללים את הפרויקט. יונה מאיו, האחראית על הפעוטון בבית האבות, אמרה כי "זה מגשר על פערים בין הדורות, זו הצלחה. אנחנו רוצים להרחיב את הרעיון הזה כדי שעוד בתי אבות ילכו בדרך הזו בעתיד". השר, מצידו, מסכים ומתכוון להביא את הפגישות האלה לעוד מוסדות.