ראש ממשלת פולין מטיאש מורבייצקי (צילום: החדשות)
ראש ממשלת פולין מטיאש מורבייצקי | צילום: החדשות

אחרי התגובה החריגה והביקורת, מגיעה ההכחשה: ממשלת פולין הבהירה היום (ראשון) בהודעה כי ראש הממשלה מטיאש מורבייצקי לא ביקש להכחיש את השואה. ההודעה מגיעה בתגובה לסערה מסוף השבוע, שנוצרה אחרי שמורבייצקי השיב לשאלה של העיתונאי רונן ברגמן, וטען כי כמו הפולנים, גם יהודים שיתפו פעולה עם המשטר הנאצי. התגובה עוררה זעם בישראל ובוועידה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הסערה הנוכחית מגיעה על רקע אישורו של "חוק השואה" שקובע כי סנקציות יוטלו על מי שיתאר את מחנות ההשמדה של המשטר הנאצי בפולין כ"מחנות פולנים". בהודעה של הממשלה נכתב כי "בדבריו של ראש הממשלה מורבייצקי במהלך השיחה במינכן לא הייתה כל כוונה להכחיש את השואה או לשנות או להאשים את הקורבנות היהודים באחריות לפשעי הנאצים".

עוד הבהירה ההודעה כי "דבריו (של ראש הממשלה) כוונו לכך שיש לקיים דיאלוג כן ופתוח על הפשעים שבוצעו נגד יהודים במהלך השואה, ללא ייחוס למוצא האנשים שביצעו את הפשעים".

ישראל מרכינה ראשה לזכר הנרצחים (צילום: רויטרס, חדשות)
"חוק השואה" עורר סערה | צילום: רויטרס, חדשות

בסוכנות הידיעות רויטרס, שהביאה את הציטוטים, נכתב עוד כי 3 מיליון יהודים שחיו בפולין שלפני מלחמת העולם השנייה נרצחו על ידי הנאצים. מדובר במחצית מכלל היהודים שנרצחו במהלך מלחמת העולם השנייה – בפולין שגשגה לפני המלחמה הקהילה היהודית הגדולה באירופה.

על פי מחקרים שנערכו על ידי המוזיאון לזיכרון השואה בארה"ב, יש אלפי פולנים שסיכנו את חייהם כדי להציל יהודים, אבל מולם יש גם אלפים שאחראים למותם של יהודים – אלפים ששיתפו פעולה עם הנאצים.

גרמניה של הרייך השלישי פלשה לפולין ב-1939 ומלבד הזוועות ביהודי המדינה - 1.9 מיליון אזרחים פולנים נרצחו על ידי המשטר הנאצי. בהודעת הממשלה נכתב עוד: "הניסיונות לייחס את פשעי הנאצים לקורבנות, בהם יהודים, פולנים, רומנים ועוד, שנאבקו כדי לשרוד – ראויות לגינוי חריף".