חוזר לזירה? אובמה (צילום: רויטרס)
חוזר לזירה? אובמה | צילום: רויטרס

בחירות אמצע הכהונה יהפכו למעניינות יותר? אם ממשל טראמפ לא היה מודאג מספיק מבחירות האמצע שייערכו השנה, לזירה הפוליטית עשוי לחזור יריב רב עוצמה - הנשיא לשעבר ברק אובמה. לפי הדיווח ב"ניוזוויק", מקורביו של הנשיא ה-44 צופים שהוא יהיה "פעיל מאוד" מבחינה פוליטית לקראת הבחירות לבית הנבחרים ולסנאט - אך הוא לא צפוי להתמודד בעצמו על תפקיד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי הדיווחים, אובמה שוקל חזרה לזירה הפוליטית במהלך 2018 ולהטיל את כובד משקלו לטובת הדמוקרטים, שמקווים לההשיב רוב בבית הנבחרים. כל 435 המקומות בבית הנבחרים עומדים לבחירה מחדש וגם 33 מתוך 100 המושבים בסנאט, שכיום נשלטים שניהם על ידי הרפובליקנים.

אובמה צפוי להשתתף בעצרות פוליטיות ובמפגני תמיכה נוספים. קייטי היל, הדוברת של אובמה, אמרה כי הוא "ימשיך להיות פעיל פוליטית ולתמוך במועמדים נוספים ולהיות מעורב בקמפיינים". לדברי המקורבים, אובמה צפוי להגביר את הביקורת על ממשל טראמפ ולהשתתף במספר רב של עצרות.

כאב ראש לטראמפ? (צילום: Hadas Parush/Flash90)
כאב ראש לטראמפ? | צילום: Hadas Parush/Flash90

במהלך שנת 2017, בה עזב את הבית הלבן, אובמה טייל מסביב לעולם והקדיש זמן רב לחופשה לאחר שמונה שנות כהונה בבית הלבן, אך הוא המשיך בפעילות התנדבותית והבהיר כי "לא יעזוב את הפוליטיקה מאחור". אובמה הבטיח מספר פעמים להישאר "רלוונטי מבחינה פוליטית" ולשתף פעולה עם מועמדים שיפעלו על פי מורשתו ויגנו על הישגיו - ובראשם רפורמת הבריאות שלו, "אובמהקייר".

הנשיא לשעבר השמיע ביקורת רבה על טראמפ, לרוב מבלי לנקוב בשמו, ואמר כי כהונתו יצרה "תקופה חריגה" בארה"ב. אובמה הוביל מאבק ציבורי למען "אובמהקייר", נגד גירוש מהגרים שהגיעו לארה"ב כילדים (DREAMers) ונגד היציאה מהסכם פריז למניעת ההתחממות הגלובלית.

בניגוד לטראמפ, שזוכה לאחוזי תמיכה נמוכים ברמה היסטורית, אובמה רק הפך ככל הנראה לפופולרי יותר מאז פרישתו: בסקרים האחרונים זכה ל-60% תמיכה.