הסופה החזקה, שזכתה לשם "פצצת ציקלון", הכתה היום (חמישי) בעוצמה בצפון מזרח ארה"ב עם רוחות של כ-100 קמ"ש ו-30 ס"מ שלג, מצב הדומה להוריקן בדרגה 1. הטמפרטורות צנחו לעשרות מעלות מתחת לאפס ובחלקים מסויימים הן יהיו קרות ממזג האוויר האופייני במאדים. מזג האוויר החריג הוביל לקריסת מערכות החשמל באזורים רבים והצפות. בתי ספר רבים באזור נסגרו, אלפי טיסות בוטלו ומצב חירום הוכרז במספר מדינות. "המצב ממשיף להתדרדר", ציין מושל ניו יורק אנדרו קומו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כבישים מכוסים בשלג (צילום: CNN)
הטמפרטורות צנחו לעשרות מעלות מתחת ל-0 | צילום: CNN
האנשים הונחו להישאר בביתם (צילום: CNN)
האנשים הונחו להישאר בביתם | צילום: CNN

על פי דיווח ב-CBS יותר מ-77 אלף אנשים נותרו ללא חשמל וסך הכול 2,800 טיסות בוטלו. שלג כבד ירד באזור ניו ג'רזי והרוחות נושבות במהירות של בין 100 לכ-110 קמ"ש מה שגרם לעצים לקרוס ולחוטי חשמל להיקרע. התושבים נקראו להישאר בבתיהם ולהצטייד במזון וציוד לימי הסופה.

הרחובות ריקים בחלק הצפון מזרחי (צילום: CNN)
הרחובות ריקים בחלק הצפון מזרחי | צילום: CNN
פסלים שקפאו ממזג האוויר (צילום: CNN)
פסלים שקפאו ממזג האוויר | צילום: CNN

במדינות דרומיות, בהן פלורידה וג'ורג'יה, ירד שלג לראשונה לאחר שלושה עשורים והלימודים בבתי הספר הופסקו. האזהרה לגבי הסערה הופצה לאורך כל חוף האוקיינוס האטלנטי, מפלורידה בדרום ועד מיין שבצפון. על פי הצפי, רוחות בעוצמה של הוריקן ילוו את השלג הכבד ויובילו לגלים שמגיעים לגובה של 7 מטרים. במיסיסיפי דיווחו כי הקור שובר השיאים גורם לבעיה באספקת המים בעיר הגדולה במדינה. מצב חירום הוכרז בחלקים נרחבים לאורך החוף.

יותר מ-30 ס"מ שלג (צילום: CNN)
יותר מ-30 ס"מ שלג | צילום: CNN
במספר מדינות הוכרז מצב חירום (צילום: CNN)
במספר מדינות הוכרז מצב חירום | צילום: CNN

"הסופה יכולה להוביל למצבים מסוכנים מאוד", אמר אתמול ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאזיו. "היו סבלניים. עם כמות השלג שיורדת כאן, אנחנו יכולים לנקות את הרחובות ואחרי חצי שעה זה ייראה כאילו לא היינו כאן", הזהיר ראש עיריית בוסטון מרטי וולש.

במדינות דרומיות ירד שלג לראשונה מזה 3 עש (צילום: CNN)
במדינות דרומיות ירד שלג לראשונה מזה 3 עש | צילום: CNN

לפחות 12 בני אדם מתו בארה"ב השבוע בשל הקור הכבד: 6 בוויסקונסין, 4 בטקסס, אחד בצפון דקוטה ואחד במיזורי. 

עצים קרסו וחוטי חשמל נקרעו (צילום: CNN)
עצים קרסו וחוטי חשמל נקרעו | צילום: CNN

מה שהופך את הסופה ל"פצצת ציקלון" הוא צניחה חדה ונדירה בלחץ הברומטרי שיוצר את הקור הקיצוני שמלווה בשלג כבד ורוחות בעוצמה של הוריקן.

צניחה חדה בלחץ הברומטרי גרמה לסופה (צילום: CNN)
צניחה חדה בלחץ הברומטרי גרמה לסופה | צילום: CNN