רוני פז, ישראלית לשעבר תלמידת כיתה ט' בתיכון בפארקלנד בפלורידה בו אירע הטבח, התראיינה הבוקר (חמישי), שעות לאחר הירי, לאילנה דיין בגל"צ ושחזרה את רגעי האימה שעברו עליה ועל חבריה לכיתה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ילד מהכיתה בדיוק חזר מהשירותים ופתאום שמענו רעש ממש חזק ופשוט לא הבנו מה זה, אז רצנו לצד של הכיתה", סיפרה. "הוא חזר ואמר שהוא שמע שמישהו ירה במשהו. 2 דקות אחרי זה הופעלה התרעת האש, אבל זה כבר היה מוקדם יותר בבוקר אז לא הבנו מה זה".

מעצרו של קרוז לאחר הטבח (צילום: Sky News)
מעצר היורה, לוקאס קרוז | צילום: Sky News

"המורה אמרה להישאר, אז נשארנו עד שכולם הלכו. יצאנו ואחרי 2 שניות כולם התחילו לצרוח ולרוץ. רצנו מהר אל הכיתות וסגרנו את הדלתות ושמענו את האיש יורה", הוסיפה. "היינו פשוט בשקט בצד, שלא יראה אותנו. שמענו אותו צועק. הוא בא ודפק לנו בדלת וביקש שנפתח ונעזור לו ולא עשינו כלום".

"מתחתינו היו הילדים שמתו ודם"

"היינו בקומה ה-3 וזה התחיל בקומה הראשונה, הוא היה במדרגות", תיארה. רוני וחבריה חולצו מהכיתה בידי כוחות מיוחדים שהוזעקו למקום: "אחרי איזה 40 דקות, ששמענו את היורה בכיתה לידנו צורח על כולם, צוות ימ"מ בא והוציא אותנו. יצאנו מבית הספר והיינו צריכים ללכת. מתחתנו היו הילדים שמתו, דם, והעשן מהירי. כל השוטרים וכולם היו שם". 

17 הרוגים, עשרות פצועים (צילום: AP)
17 הרוגים, עשרות פצועים | צילום: AP

"ממש חשבנו שהוא יבוא אלינו", שחזרה. "אם הוא יכול להיכנס לכיתה אחת הוא יוכל להיכנס לכולן - זה אותו המפתח. כולנו בכינו, קיווינו שיהיה בסדר, התכתבנו עם ההורים שלנו כדי שיזמינו משטרה ואמרנו להם איפה אנחנו. המורה הייתה לידנו והתכתבה עם בעלה. היינו צריכים להיות מאוד בשקט שלא יישמע אותנו".

"איך נחזור לבית הספר שבו נרצחו תלמידים?"

רוני סיפרה שלא הכירה את היורה, אך כן הכירה חלק מהנרצחים: "בכל האינסטגרם שלו הוא שם תמונות שלו עם כל מיני סכינים וכלי נשק. בבית הספר הקודם שלו, כשהיה יותר קטן, הם אמרו שהייתה לו פצצה אבל הם לא יכלו למצוא אותו".

תלמידים ושוטרים בזירת הירי בפלורידה (צילום: AP)
צילום: AP

למרות שמדובר באחד מעשרת אירועי הירי הקטלניים ביותר בהיסטוריה המודרנית של ארצות הברית, רוני ציינה כי בבית הספר קיימו תרגילים רבים, למקרה שבו חמוש יפרוץ למוסד הלימודי. "כמעט כל יום אמרו לנו עוד פעם ועוד פעם והמורה שלנו הסבירה לנו שחייבים לסגור את הדלת. אם היא הייתה פתוחה הוא יכול היה להיכנס ולהרוג את כולנו".

"אם לא אשרוד - דעו שאהבתי אתכם"

רוני עדיין מתקשה להתאושש מהטראומה הקשה. האבל עוד לא חלחל לדבריה. "מה יקרה לילדים ולמשפחות שלהם?", תהתה. "איך נחזור לבית הספר ונלמד במקום שראינו את כל האנשים האלה נרצחים?".

אין תמונה
ההתכתבות שוברת הלב

ג'ייקוב מדלי סימס, בן להורים ישראלים, התכתב בהודעה קבוצתית עם הוריו שלו תוך כדי הירי. "היו יריות בבית הספר", סיפר להוריו. "אם לא אשרוד דעו שאהבתי אתכם מאוד. אני בחדר עם עוד הרבה אנשים ורואה שוטרים". אמו אמרה לו שהיא אוהבת אותו, ואביו הנחה אותו: "שמור על ראשך למטה". ג'ייקוב שרד את הטבח, ואמו הודתה למקורביה על הדאגה: "הוא שרד, אך לצערנו אנחנו לא יכולים להגיד את אותו הדבר על כמה מחבריו הטובים ביותר".