הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ ורוחאני, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

הרטוריקה נגד הרפובליקה האסלאמית חריפה והאיומים לסגת מהסכם הגרעין עוד מרחפים באוויר, אבל נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי להמשיך לתמוך בהקלת הסנקציות על אירן כחלק מההסכם שנחתם בינה לבין המעצמות. מקור המעורה בהחלטה מסר הבוקר (שישי) לסוכנות רויטרס כי הנשיא יודיע על העדכון במסגרת החוק לפיו הוא נדרש לדווח לקונגרס על עמידתה של אירן בתנאי ההסכם מדי 90 יום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לצד זאת, טראמפ צפוי להעלות דרישה מהקונגרס ומהמעצמות למצוא תאריך יעד לשיפור ההסכם. במקרה שהם לא יעמדו בו וההסכם יישאר כפי שהוא, טראמפ ישקול מחדש את איומו לסגת מהסכם הגרעין. לפי דיווח בסוכנות AP, טראמפ עשוי להטיל סנקציות נוספות דווקא על אנשים פרטיים באירן ולא על המדינה עצמה.

ההחלטה לתמוך בהמשך ההקלה בסנקציות עומדת בקנה אחד עם המלצות בכירי הממשל. יועציו של הנשיא הציעו לו להאריך את המצב הקיים ב-120 ימים לצד הגבלות חדשות על תכנית הטילים הבליסטיים של טהרן, תוך טענות לתמיעה בטרור מצד המדינה ופגיעה בזכויות אדם.

נשיא ארה"ב בישיבת קבינט, ארכיון (צילום: חדשות 2)
נשיא ארה"ב בישיבת קבינט, ארכיון | צילום: חדשות 2

היום הוא בעצם היום האחרון בו יוכל טראמפ להאריך את הקלת הסנקציות לפי ההסכם - או לכפות מחדש את אותם עיצומים כלכליים שהנשיא הקודם ברק אובמה ביטל או הקפיא. נשיא ארה"ב צפוי לציין כנימוק להחלטתו את ההתקדמות בתיקון החקיקה שמפקחת על מעורבות ארה"ב בהסכם. עם זאת דווח כי הנושא עדיין מעורר "ויכוחים סוערים" בתוך הממשל ובצמרת המחוקקים.