המחאה החברתית השנה באירו
ההפגנות באירן, השבוע | צילום: Sky News, חדשות

אזהרה צרפתית מתמיכה בהפגנות באירן: נשיא צרפת עמנואל מקרון התייחס היום (רביעי), בשיחה עם כתבים, למחאה שפרצה נגד המשטר באירן, תקף את ההתבטאויות של ישראל, סעודיה וארצות הברית בנושא וטען כי "הן יובילו למלחמה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הקו הרשמי, אותו מובילות ארצות הברית, ישראל וערב הסעודית, שהן בעלות ברית שלנו במובנים רבים, הוא כזה שיוביל אותנו למלחמה", אמר הנשיא ותקף: "עבור חלק מהמדינות - זוהי אסטרטגיה מכוונת".

מקרון:
"עלולים להוביל למלחמה", מקרון (ארכיון) | צילום: EPA/FREDERIC SCHEIBER

הנשיא טען כי צרפת מעוניינת לשמור על איזון ביחסה למחאות ברפובליקה הפרסית. "אחרת, אנחנו עלולים לבנות מחדש - בטעות - את ציר הרשע", הוסיף מקרון. הנשיא ציין כי יבקר באירן רק אם המצב יירגע ו"והשלטונות יכבדו את זכויות האזרחים".

במקביל, גם מזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה התייחס היום, במהלך נאום מוקלט, למחאות באירן ולהתבטאויות של ישראל בנושא והעריך שהן יסתיימו בתוך ימים בודדים. "נתניהו, הישראלים, הסעודים וכל מי שהימר על המהומות באיראן יתאכזבו", אמר נסראללה. "היו הערכות מודיעין אמריקניות וישראליות לפיהן הסיפור גמור באירן".

היה על הכוונת? נסראללה
"נתכונן למלחמה", נסראללה | צילום: רויטרס, חדשות

נסראללה חזר על האמירה מהנאום הקודם שלו לפיו הודעת הנשיא טראמפ בעניין ירושלים היא סופה של ישראל. "טראמפ הנחית מהלומה על לבו של תהליך השלום וחיסל אותו", אמר. "הוא פגע בנקודה שהיא קונצנזוס בין מיליוני מוסלמים ונוצרים - ירושלים".

מזכ"ל החיזבאללה סיפר על תפקידה של אירן בתמיכה במשפחות מחבלים פלסטינים. "איראן מימנה את ההתקוממות בירושלים באמצעות העברת פיצויים כספיים לבני משפחתו של מי שהפך לשהיד או נפצע", סיפר. אם הרסו בית בעקבות פיגוע דקירה - שילמו פיצויים למשפחתו כדי שיהיו להם מגורים חלופיים".

לבסוף נסראללה התייחס לאפשרות שתפרוץ מלחמה שתערב גם את ישראל ודיבר גם על התקיפות הישראליות בסוריה. "תפקידנו איננו להילחם אלא להיות ארגון התנגדות", טען. "אבל טראמפ ונתניהו עלולים לגרור את האזור למלחמה ולכן ציר ההתנגדות צריך להיות מוכן למלחמה שהם מכינים. התקיפות הישראליות בסוריה לא מונעות את העברת הנשק, וישראל יודעת זאת".