מועצת הביטחון של האו
מועצת הביטחון של האו"ם, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

כינוס מועצת הביטחון של האו"ם בנושא ההפגנות האחרונות באירן הפך הלילה (שבת) מדיון על זכויות אדם למופע של ביקורת כנגד ארצות הברית ו"הניסיון להתערב בענייניה הפנימיים של טהרן". שגריר צרפת הבהיר כי אין סכנה לשלום העולמי, בעוד רוסיה טענה כי "וושינגטון משתמשת במצב הרגיש באירן כדי לחתור תחת הסכם הגרעין". השגרירה האמריקנית היילי: "העולם צריך להריע על האומץ של העם האירני לצאת ולהפגין. לא נשתוק".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הדיון במועצת הביטחון, שכונס ביוזמת ארצות הברית, נפתח בדבריה של השגרירה האמריקנית ניקי היילי: "ההפגנות באירן הן התבטאות ספונטנית של דרישה לזכויות וחירויות. ארצות הברית עומדת מאחורי אלו באירן שמבקשים חירות ושגשוג למשפחותיהם". היילי תקפה את הממשל באירן שלטענתה פועל נגד האינטרס של האזרחים: "שום ניסיון שיקרי להגדיר את ההפגנות כיוזמה של מעצמות חיצוניות לא ישנה את זה".

צרפת, מנגד, הציגה בדיון קו ביקורתי ומתון יותר מארצות הברית: "האירועים באירן מדאיגים, אך אינם מהווים סכנה לשלום ולביטחון העולמיים. עלינו להגיב בהתאם". בנוסף, השגריר הצרפתי הבהיר כי שינוי באירן יגיע רק מהאזרחים, ולא מגורמים חיצוניים. "עלינו להיזהר מכל ניסיון לנצל את האירועים לטובת אינטרסים זרים", רמז.

"לא נשתוק", השגרירה היילי | צילום: רויטרס, חדשותהשגריר הרוסי תקף את ארצות הברית באופן ישיר וטען כי מאחורי הכינוס לא עומד רצון אמיתי לעזור ולהגן על זכויות האדם של העם האירני: "האמריקנים משתמשים בסיטואציה הנוכחית כדי להמשיך ולערער על הסכם הגרעין של המעצמות עם אירן".

במקביל לדיון, צייץ שר החוץ האירני מחומד זריף ברשת טוויטר ותיאר את הדיון באו"ם כניסיון כושל לפגוע בסמכויות מועצת הביטחון: "עוד טעות גסה במדיניות החוץ של טראמפ". השגריר האירני בדיון טען כי בידי מדינתו ראיות לכך שההפגנות ברחבי אירן הוכוונו ואורגנו על ידי גורמים חיצוניים.

אחרי הודעת טראמפ: באירן מכחישים
"כישלון למדיניות החוץ של טראמפ", שר החוץ | צילום: רויטרס, חדשותאמש אמר סגן שר החוץ הרוסי כי "הטענות האירניות למעורבות חיצונית בהפגנות נגד המשטר אינן חסרות בסיס". גם בשר החוץ הטורקי הביע תמיכה בטענות שנשמעו מטהרן. מנגד, בארצות הברית ובישראל הדפו את הטענות.

אירן: 9 בני אדם נהרגו במהלך ההפגנות ברחבי המדינה

כלי תקשורת באירן דיווחו ביום שלישי כי לפחות תשעה בני אדם נהרגו במהלך ההפגנות והמחאות בערים השונות של אירן. על פי גורמי אופוזיציה אירניים, המחאות התרחשו בלפחות 47 מוקדים שונים ברחבי הרפובליקה הפרסית. עוד נמסר כי נעצרו יותר מ-100 מפגינים ובכך עלה מניין העצורים על פי ההערכות לכ-350-450.

מחאות בטהרן נגד המשטר, אירן
מחאות בטהרן נגד המשטר, אירן | צילום: CNNביום שני נורה למוות קצין משטרה אירני ושלושה שוטרים נוספים נפצעו בעקבות אלימות שהופעלה כלפיהם מצד מפגינים. הייתה זו הפעם הראשונה שאנשי כוחות הביטחון נפגעים אחרי ש-12 מפגינים נהרגו מאז פרוץ המחאות ביום חמישי.