ארצות הברית סוערת בעוד פרטים חדשים על מבצע הטבח נחשפים. היורה מבית הספר התיכון בפלורידה, ניקולאס קרוז, הודה בשיחות שניהל בקבוצות פרטיות באינסטגרם כי הוא מחזיק בעמדות גזעניות, אנטישמיות והומופוביות, כך חשפה הלילה (שבת) רשת CNN האמריקנית. קרוז, שיצא ביום רביעי למסע ירי קטלני בו נהרגו 17 תלמידים, הראה בנוסף סימנים כי הוא אובססיבי ומכור לאלימות וכלי נשק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בבדיקה שערכה רשת CNN בתגובות שהשאיר קרוז בן ה-19 באתר יוטיוב, נמצא כי חברים פעילים באתר הוסיפו אותו לקבוצת אינסטגרם בו נהגו מספר צעירים לנהל שיחות שהתמקדו בהשמעת אמירות גזעניות. באחת התגובות שהשאיר קרוז בקבוצה, כתב כי הוא "שונא יהודים, שחורים ומהגרים".

בנוסף, קרוז כתב כי הוא מקווה שבעתיד יהרגו מקסיקנים, יכבלו שחורים בשרשראות וישספו את גרונם. "אני שונא שחורים פשוט בגלל שהם שחורים", כתב קרוז באחת מתוך אלפי התגובות הגזעניות ששלחו חברי הקבוצה. "אני שונא יהודים בגלל שהם רוצים להשתלט על העולם", הוסיף בפעם אחרת.

קרוז, מבצע הטבח. "אדם מופרע" (צילום: רויטרס)
קרוז בבית המשפט, אתמול | צילום: רויטרסעל הומוסקסואלים, קרוז הסכים עם חבר אחר בקבוצה כי יש "לירות להם בעורף עם אקדח". גם נשים לבנות לא התחמקו משנאתו: "אלו שנמצאות במערכת יחסים עם שחורים - בוגדות". עם זאת, לא נמצא כל קשר בין קרוז או מי מחברי הקבוצה לבין כל תנועה גזענית בארצות הברית.

 סערה בארה"ב: ה-FBI ידעה על כוונתו לבצע את הטבח

בעוד חקירת נסיבות מסע הירי הקטלני נמשכות, מתברר כי הטבח יכול היה להימנע. ב-FBI הודו אתמול (שישי) כי ידעו על כוונתו של ניקולס קרוז לבצע את הטבח במוסד החינוכי כבר בחודש שעבר.

בהודעת הבולשת הפדרלית נמסר כי אדם שמכיר את הרוצח, יצר קשר בתחילת החודש שעבר עם ה-FBI והזהיר כי בכוונתו של קרוז לצאת למסע הירי. אותו אדם דיווח כי לקרוז יש נשק, שכוונותיו לבצע את המעשה רציניות וכי הוא שם לב שהתנהג באופן חריג בתקופה האחרונה - כזה שהתבטא גם בפרסום פוסטים מחשידים ברשתות החברתיות. את הדיווח לבולשת סיכם המודיע כ"פוטנציאל אמיתי לבצע טבח בבית הספר".

ב-FBI הודו היום כי המידע התקבל אך שלא ננקטו פעולות ממשיות בשטח על מנת לנסות ולהגיע אל אותו ניקולס קרוז ולתחקר אותו, כדי לנסות ולמנוע ממנו לבצע את המעשה. וזה לא הכל: מתברר שזו ככל הנראה האזהרה השנייה שמקבלת הבולשת בעניינו של קרוז, שכתב בעבר ברשת כי הוא היה רוצה להיות "רוצח מקצועי בבית ספר" - זאת בתגובה לסרטון שהועלה לאתר יוטיוב. 

כל אלה מצטרפים לאזהרות של תלמידים ומורים בבית הספר בעבר, שהתריעו מפניו של קרוז והתנהגותו החריגה. הם סיפרו כי היה מנודה חברתית וכי התנהגותו תמיד הייתה חריגה. לאחר הודאת ה-FBI, קרא מושל פלורידה לראש הבולשת להתפטר לאלתר מתפקידו. לדבריו, "מדובר במחדל שלא ניתן להעלות על הדעת". הנשיא האמריקני דונלד טראמפ אמר כי הוא שולח תנחומים ומתפלל למען קורבנות הירי בפלרודיה ומשפחותיהם. אמה של אליסה אלהאדף, אחת מהקורבנות, פנתה לנשיא טראמפ: "אתה יכול לעצור את הרובים האלה מלהגיע לידיים של הילדים האלה", זעקה. "אתה יכול לעשות הרבה".

הסרטון המחשיד: הרוצח מתאמן בירי בחצר האחורית

ברשת CNN פורסם ביום חמישי סרטון ובו נראה הנאשם ניקולס קרוז מבצע אימון ירי על מטרות בחצר האחורית של ביתו בזמן שהוא חובש את כובע קמפיין הבחירות של הנשיא טראמפ עם הכיתוב "לעשות את אמריקה גדולה שוב".

מעצרו של קרוז לאחר הטבח (צילום: Sky News)
השוטרים בפריצה לבית הספר | צילום: Sky News

את הסרטון צילם שכן שלו מספר חודשים לפני שביצע את הטבח הנורא. "הסרטון בו תועד ניקולס בן ה-19 מתאמן בירי היה סימן אזהרה לכך שהיו לבחור בעיות" הסביר גורם ברשת CNN והוסיף כי הנער היה נראה כאילו הוא זקוק לעזרה.