האספל. שמעה את ההקלטה? (צילום: AP, חדשות)
הספל. תידרש לספק הסברים | צילום: AP, חדשות

פחות מיממה לאחר הודעתו הדרמטית של נשיא ארה"ב טראמפ על מינוייה של ג'ינה האספל לראש הסוכנות הביון המרכזית (CIA) הראשונה בהיסטוריה, מספר מחוקקים רפובליקנים מרכזיים דורשים שתספק הסברים על חלקה בתכנית החקירות והמעצרים של הסוכנות, וייתכן שהדבר יביא לטרפוד המינוי, שעדיין טעון את אישור הסנאט.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אתמול טראמפ זעזע את המערכת הפוליטית בארה"ב כשהודיע בציוץ מפתיע על הדחתו של מזכיר המדינה רקס טילרסון והחלפתו במייק פומפאו, ראש ה-CIA הנוכחי. את פומפאו אמורה להחליף האספל סגניתו, אלא שכעת ייתכן שחלקה בתכנית החקירות והמעצרים שהונהגה לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר - וקיבלה ביקורות רבות בטענה לעינויים - תמנע את המינוי ההיסטורי של האישה הראשונה בתפקיד הבכיר.

פומפאו. "אופציה צבאית בהחלט נשקלת" (צילום: רויטרס, חדשות)
פומאו, מזכיר המדינה החדש | צילום: רויטרס, חדשות

"העינויים - אחד מהפרקים האפלים בהיסטוריה שלנו"

מחוקקים חברי המפלגה הדמוקרטית כבר ביקרו בחריפות את תכנית החקירות השנויה במחלוקת, וארגוני זכויות אדם דרשו לחשוף את פרטי התכנית, אך ייתכן שההתנגדות של מספר סנאטורים מתוך המפלגה הרפובליקנית - שמחזיקה ברוב של 51 מול 49 בלבד - תמנע מהנשיא טראמפ למנות את האספל.

הסנאטור מקיין (צילום: רויטרס)
הסנאטור מקיין | צילום: רויטרס

הסנאטור הוותיק ג'ון מקיין, אחד מסמלי המפלגה הרפובליקנית ושבוי מלחמה לשעבר שעונה בשבי, פרסמה הצהרה בה מסר כי "עינויי העצורים שנמצאת תחת המשמורת שלנו בעשור האחרון הוא אחד הפרקים האפלים ביותר בהיסטוריה האמריקנית, האספל צריכה להסביר את מידת מעורבותה בתוכנית".

הביקורת על האספל נובעת בין היתר עקב דיווח של הניו יורק טיימס מפברואר אשתקד בה דווח על מעורבותה בחקירת שני עצורים בכלא בתאילנד. אחד מהם הוטבע במהלך חקירותיו 83 פעמים תוך חודש אחד.