הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ ורוחאני, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

למרות הצהרותיו נגד הסכם הגרעין עם אירן, אותו כינה "אולי העסקה הגרועה ביותר אי פעם", טראמפ צפוי להמשיך בהקפאת הסנקציות - כך דווח הערב (רביעי) בסוכנות הידיעות AP. לפי שישה מקורות שונים, נשיא ארה"ב צפוי להאריך עד ליום שישי - הדד ליין - את הקלת הסנקציות על אירן כחלק מהסכם הגרעין. עם זאת, ייתכן שטראמפ יטיל במקום זאת סנקציות על אנשים פרטיים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בכיר בממשל ארה"ב אמר כי טראמפ "עדיין שוקל את האופציות שלו" וטרם החליט באופן סופי בנושא. הוא צפוי להיפגש מחר עם צוות יועציו על מנת לקבל החלטה בסוגייה. מקורות שונים בממשל ארה"ב, בקונגרס ו"מומחים חיצוניים" שדיברו עם סוכנות הידיעות מעריכים כי טראמפ יאריך בקרוב את המהלך להקלה כלכלית על אירן - לצד סנקציות ספציפיות וחדשות כלפי אנשים ועסקים אירניים.

על פי הדיווח, טראמפ יקבל את המלצות בכירי הממשל ויחליט על הארכת ההקלה בסנקציות בחצי שנה נוספת - או לפחות בארבעה חודשים. כמו כן דווח כי יועציו הבכירים של טראמפ הציעו לו להאריך ב-120 ימים את המצב הקיים, לצד הגבלות חדשות על תכנית הטילים הבליסטיים של טהרן, תוך טענות לתמיכה בטרור מצד אירן ופגיעה בזכויות אדם.

נשיא ארה"ב בישיבת קבינט, ארכיון (צילום: חדשות 2)
נשיא ארה"ב בישיבת קבינט, ארכיון | צילום: חדשות 2

יום שישי הוא היום האחרון בו יוכל להאריך טראמפ את הקלת הסנקציות לפי ההסכם - או לכפות מחדש את אותם עיצומים כלכליים שהנשיא הקודם ברק אובמה ביטל או הקפיא. נשיא ארה"ב צפוי לציין כנימוק להחלטתו את ההתקדמות בתיקון החקיקה שמפקחת על מעורבות ארה"ב בהסכם. עם זאת דווח כי הנושא עדיין מעורר "ויכוחים סוערים" בתוך הממשל ובצמרת המחוקקים. 

הגורמים הזהירו כי טראמפ עדיין עשוי לדחות את ההמלצות של מזכיר המדינה רקס טילרסון, מזכיר ההגנה ג'יימס מאטיס והיועץ לביטחון לאומי הגנרל מקמאסטר - וציינו כי טרם התקבלה החלטה סופית. לפי ההערכות, ההגבלות החדשות יפגעו במספר חברות ואישים שהסנקציות כלפיהם בוטלו בהסכם שנחתם ב-2015 - בהחלטה שעשויה לבחון את נכונותה של אירן לעמוד בצד שלה בעסקה.