אולימפיאדת החורף (צילום: רויטרס)
משלחת צפון קוריאנית תשתתף באולימפיאדה? | צילום: רויטרס

דרום קוריאה הציעה היום (שלישי) לקיים שיחות עם שכנתה מצפון בעוד כשבוע, ב-9 בינואר, על שיתוף ספורטאים צפון קוריאנים באולימפיאדת החורף שתיערך בפיונגצ'אנג בחודש הבא. הדברים נאמרים יום לאחר שצפון קוריאה ביקשה אתמול לקיים שיחות בנושא מבלי שהסכימה להשהות את תוכנית הגרעין שלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הצעת הדרום קוריאנים, על השיחות להתקיים בכפר פאנמונג'ון הנמצא בגבול בין שתי המדינות ושהדגש יהיה על הבאת משלחת צפון קוריאנית למשחקים. בערב השנה האזרחית החדשה אמר שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און, שהוא פתוח לדיאלוג עם סיאול בנוגע לשיתוף הספורטאים במשחקים האולימפיים, אך הדגיש כי ימשיך בחיזוק העוצמה הגרעינית של מדינתו.

"השיפור ביחסים בין המדינות לא יכול להיות מופרד מפיתרון לתוכנית הגרעין הצפון קוריאנית", אמר אתמול נשיא דרום קוריאה מון ג'אה אין. הנשיא ציין בפתח ישיבת הקבינט שיש לתאם את השיחות בתיאום צמוד עם הקהילה הבינלאומית. הצהרותיו של מון ג'אה אינן מנוגדות לזו של שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און שאמר ביום שני האחרון שעל דרום קוריאה להפסיק לבקש ממדינות זרות לעסוק בניסיון לשיפור היחסים בין המדינות.

ראש המכון ללימודי צפון קוריאה בסיאול אמר כי ההצהרה של משטרו של מון מראה על ראיה רציונאלית של המצב. "זה מראה שלפתרון משבר הגרעין יש עדיפות משיפור מערכת היחסים בין המדינות", כתבו.