המרגל וביתו שהורעלו (צילום: SKY NEWS, חדשות)
המרגל הרוסי ובתו | צילום: SKY NEWS, חדשות

שר החוץ הבריטי תקף היום (חמישי) את רוסיה ואת הנשיא ולדימיר פוטין בעקבות ניסיון ההתנקשות במרגל לשעבר סרגיי סקריפאל באמצעות גז עצבים על אדמת בריטניה. בריאיון לרשת BBC המקומית טען השר כי אוליגרכים ממוצא רוסי שמתגוררים בממלכה עלולים להוות יעד עבור המשטרה הבריטית. הרוסים בתגובה: "האשמות משוגעות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אנשים רוצים לראות את האנשים שמקושרים באופן ישיר לוולדימיר פוטין וכתוצאה מכך עלה עושרם מטופלים על ידי רשויות החוק", אמר השר בוריס ג'ונסון. "המשטרה הבריטית תוכל לבדוק העברות כסף לא מוסברות ולהביא אותם לדין באשמות שחיתות".

השר הבריטי המשיך ותקף את הרוסים, וכינה את ההכחשות מצדם "ציניות". הוא טען כי פוטין מעוניין שהעולם ידע שרוסיה ביצעה את ניסיון ההתנקשות אך במקביל לא רוצה לקחת אחריות על התקרית האלימה.

הקיבוץ שעוקב אחרי הבחירות בממלכה (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

הרוסים לא נשארו חייבים למתקפה של ג'ונסון, תקפו את התנהלות הבריטים וכינו את ההאשמות "מטורפות". שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב חזר גם על ההאשמות הרוסיות לפיהן הבריטים מסרבים לשתף איתם פעולה בחקירת המקרה.

לברוב ציין גם כי מדינתו "מודאגת מאוד מהשימוש בנשק כימי על אדמת בריטניה". בנוסף טען שר החוץ כי האמת בנוגע לניסיון הסיכול מוחבאת והתלונן כי העולם תומך בבריטים למרות שאין בידיו שום מידע רלוונטי.

בנוסף איימו הרוסים כי הם מתכוונים לגרש דיפלומטים בריטים משטחם, בתגובה לגירוש הדיפלומטים הרוסים. שר החוץ הרוסי הוסיף גם כי הוא מוכן לעבוד ביחד עם מזכיר המדינה האמריקני החדש.

"אולי היינו ליד הבית של סקריפל" (צילום: SKY NEWS, חדשות)
חיפוש בבית המרגל | צילום: SKY NEWS, חדשות

אתמול האשימה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי באופן ישיר את רוסיה בהרעלת המרגל הרוסי ובתו, והודיעה כי החליטה לגרש 23 דיפלומטים רוסים משטחה ולהשהות כל פעילות מתוכננת בין שתי המדינות בתגובה לכך. המהלך הבריטי מגיע שעות לאחר שפג האולטימטום שהציבה הממשלה בלונדון לרוסים.

בריטניה נגד רוסיה (צילום: רויטרס, AP, חדשות)
פוטין ומיי, ארכיון | צילום: רויטרס, AP, חדשות

גם שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי גיבתה אתמול את הגרסה הבריטית לפיה רוסיה עמדה מאחורי ניסיון החיסול. "ארה"ב מאמינה שרוסיה אחראית להתקפה בבריטניה באמצעות גז עצבים", אמרה במועצת הביטחון והוסיפה כי על מוסקבה לשתף פעולה באופן מלא עם החקירה הבריטית. בתגובה לדיון באו"ם דרש השגריר הרוסי לקבל הוכחה מבריטניה לפיה אכן יש קשר רוסי לחומר הכימי שנמצא בגוף המרגל ובתו.