הצעיר החשוד בירי שארע אמש (רביעי) בתיכון בפלורידה, בו נרצחו 17 בני אדם ונפצעו עשרות, הוא לוקס קרוז: נער בעייתי עם חיבה לכלי נשק. קרוז בן ה-19 סולק בעבר מבית הספר הזה בגלל בעיות משמעת, חברים לספסל הלימודים סיפרו עליו: "כשהוא כועס, הוא הופך כמעט לאדם אחר".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ניקולס קרוז, 19, נעצר כשעה לאחר אירוע הירי בבית הספר בפארקלנד, פלורידה. קרוז, שסולק בעבר מבית הספר הזה, מסיבות שתוארו כ"בעיות משמעת", נתפס כשברשותו מגוון מגזינים העוסקים בכלי נשק, ורובה אחד מסוג AR-15.

"גרמתם לקולכם להשמע". הטבח בביה"ס בפלורידה (צילום: AP)
"היה תלמיד מוזר" | צילום: AP

סקוט היה ידוע באהבתו לכלי נשק ועל פי דיווחים של התלמידים הם "לא הופתעו" לגלות שהתלמיד הבעייתי הוא היורה. לרשתות החברתיות הוא נהג להעלות תמונות עם כלי נשק. השריף המקומי סקוט ישראל אמר כי "כבר התחלנו לנתח את האתרים בהם גלש ואת החשבונות שלו ברשתות החברתיות, והדברים בהם נתקלנו עד כה מאוד מאוד מטרידים". כך לדוגמה, הוא הגיב על סרטון ביוטיוב: "אני רוצה לירות באנשים עם ה-AR-15 שלי, אני רוצה למות כשאני הורג המון אנשים, אני הולך להרוג אוכפי החוק שיוזעקו להציל אנשים טובים".

צ'אד וויליאמס, שמיניסט בבית הספר, סיפר כי הוא זוכר את קרוז כתלמיד בעייתי עוד מחטיבת הביניים. הוא סיפר כי קרוז נהג להפעיל את אזעקת השריפה מידיי יום עד שלבסוף סולק מהלימודים בכיתה י'. וויליאמס הוסיף כי נתקל לאחרונה בקרוז בשטח בית הספר עם פרסומים בנושא נשק, הוא סיפר כי חשב שהגיע למקום כדי לאסוף אח קטן.

התלמידים מובלים מתוך בית הספר, (ארכיון) (צילום: AP, חדשות)
הורחק בעבר מביה"ס | צילום: AP, חדשות

"הוא היה משוגע על רובים", סיפר וויליאמס. "הוא היה סוג של אווט-סיידר, לא היו לו הרבה חברים, הוא היה מוכן לעשות כל דבר משוגע בשביל שאנשים יצחקו", נזכר.

ג'יליאן דייויס, בת 19, סיפרה שהכירה את קרוז בתכנית לימודים בה לקחו חלק בכיתה ט'. היא אמרה כי היא זוכרת אותו כנער שקט וביישן, שכמעט והפך לאדם אחר כשכעס. היא סיפרה שדיבר הרבה על רובים וסכינים אך איש לא לקח אותו ברצינות. "אפשר לומר שהוא לא היה הכי נורמלי ושפוי בתיכון, היה בו ללא ספק משהו מוזר", סיפרה דייויס, בוגרת בית הספר.

תלמידים ושוטרים בזירת הירי בפלורידה (צילום: AP)
ביה"ס בפלורידה, דקות לאחר הטבח | צילום: AP

ג'ים גארד, מורה למתמטיקה בבית הספר, סיפר כי נאסר על קרוז להתקרב לשטח בית הספר כשהוא נושא תיק גב. "הייתה איתו בעיה בשנה שעברה, הוא איים על תלמידים", סיפר גארד, "נשלח מייל לכל המורים שיש להיזהר ממנו".

עשרות ניידות משטרה הגיעו לתיכון בעיר פארקלנד, כ-72 ק"מ צפונית לעיר הגדולה מיאמי, ואפילו טנק של המשמר האזרחי על מנת לשמור על הסדר. צילומים אוויריים מהאזור תיעדו מספר פצועים שוכבים על האדמה כשפרמדיקים מעניקים להם טיפול רפואי כמו גם תלמידים ומורים בורחים מזירת הירי.

17 הרוגים, עשרות פצועים (צילום: AP)
פינוי פצועים מזירת הירי בפלורידה | צילום: AP

משרד השריף המקומי אישר כי 17 בני אדם נהרגו באירוע, עשרות נוספים נפצעו. היורה שנעצר הוא ניקולס קרוז, תלמיד בית הספר לשעבר, בן 19, שסולק מבית הספר בשל בעיות משמעת. "הוא נכנע לשוטרים ללא התנגדות", מסר השריף המקומי, סקוט ישראל. מתחקור ראשוני עולה כי הוא הפעיל את אזעקת השריפה בבית הספר, גרם לבהלה ואז החל לירות לכל עבר.

מכוחות ההצלה המקומיים נמסר כי בית הספר הפך לשטח סגור וכי על המורים והתלמידים שעדיין בתוך שטח בית הספר להסתגר בכיתות הלימוד ולנעול את הדלתות. עוד נמסר כי הנשיא טראמפ עודכן בנוגע לפרטי הירי. "אני לחלוטין מתנגד לאלימות בתוך המדינה, מכל סוג, וכולם כאן יודעים את זה, כך שכמעט אין צורך שאגיד את זה", אמר טראמפ לכתבים בחדר הסגלגל.

הטבח בביה"ס בפלורידה . "עשיתם שינוי" (צילום: AP)
17 בני אדם נהרגו באירוע | צילום: AP

"בהתחלה חשבנו שמדובר במתיחה", סיפרה לריסה רוזנבלט, אמא לתלמידה הלומדת בבית הספר. "היא התחננה שאתקשר למוקד החירום וצעקה שיש שם פצועים".

מוקדם יותר, הנשיא טראמפ הגיב בחשבון הטוויטר שלו לתקרית. "תפילות ותנחומים למשפחות הקורבנות באירוע הירי הנוראי בפלורידה", כתב טראמפ. "אף ילד, מורה או כל אחד אחר צריך להרגיש לא בטוח בבית ספר אמריקני".