סטיבן הוקינג (צילום: רויטרס)
סטיבן הוקינג | צילום: רויטרס

הפיזיקאי הבריטי המפורסם סטיבן הוקינג מת הבוקר (רביעי) בגיל 76 - כך הודיע דובר מטעם המשפחה. הוקינג אובחן כחולה במחלת ה-ALS בגיל 21, מחלה שגרמה לו בהדרגה לשיתוק, אך לא פגעה בפעילות המוח שלו. הוקינג, שנחשב לאחד הפיזיקאים המבריקים בעולם, הותיר אחריו שלושה ילדים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הוקינג נולד באוקספורד ומגיל צעיר נמשך ללימודי הפיזיקה. בגיל 22 הוא לקה במחלה שליוותה אותו כל חייו, שיתקה את עמוד השדרה שלו, ואילצה אותו לדבר באמצעות מסנתז הקול המפורסם שהפך לסימן ההיכר שלו. תוחלת החיים של חולה ALS ממוצע היא שנים ספורות. הוקינג, נגד כל הסיכויים, התמודד עם המחלה במשך יותר מ-50 שנה.

מחקרו של הוקינג עסק במקורו של היקום, עתידו ובחורים שחורים. הוא הוכיח שהחורים השחורים פולטים קרינה שנקראת על שמו - "קרינת הוקינג". על מחקריו זכה הוקינג במספר פרסים ותארים, בין היתר גם בתארי אבירות של בריטניה.

מחוץ לעולם האקדמי מוכר הוקינג בזכות ספרי המדע הפופולרי שכתב - בראשם "קיצור תולדות הזמן" שהפך לרב מכר בשנת 1989. בספר סקר הוקינג את תולדות האסטרונומיה והפיזיקה, ופרש את הידע האנושי מהמפץ הגדול ועד החורים השחורים. "קיצור תולדות הזמן" שהה ברשימת רבי המכר של העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס" 237 שבועות ברציפות, שיא של כל הזמנים.

המדען סטיבן הוקינג, ארכיון (צילום: רויטרס)
מהמדענים המוערכים בהיסטוריה | צילום: רויטרס

בשנים האחרונות פרסם הוקינג מספר ספרי ילדים, ביניהם "המפתח הסודי של ג'ורג' ליקום", בהם הוא מסביר את רעיונותיו בשפה נהירה לילדים ולבני הנוער. הספרים שפרסם וגם סיפור חייו הפכו אותו לפיזיקאי המוכר בעולם, ולמרצה מבוקש. הוא הופיע בין היתר בתפקידי אורח בתכניות הטלוויזיה "משפחת סימפסון", "מסע בין כוכבים" ו-"פיוצ'רמה".

"אם לא נגיע לחלל - ניכחד"

הפיזיקאי המפורסם ביקר בישראל וברשות הפלסטינית בשנת 2006 והרצה באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 2013 הוא ביטל את הגעתו לוועידת הנשיא בירושלים במחאה על מדיניותה של ישראל כלפי הפלסטינים. המחלה, שלא מנעה ממנו מלחקור, לכתוב ולטייל בעולם, לא מנעה ממנו גם להקים משפחה, אפילו פעמיים. בשנת 1965 הוא נישא לג'יין ויילד, ולזוג נולדו שלושה ילדים ומספר נכדים. השניים התגרשו, ובשנת 1995 נישא הוקינג לאיליין מייסון, וגם ממנה התגרש מאוחר יותר.

ומה לגבי עתידו של המין האנושי? הפיזיקאי המפורסם סיפק תחזית ספק אופטימית, ספק פסימית. "אני לא חושב שהמין האנושי ישרוד עוד אלף שנה אם לא נתפשט לחלל. יש יותר מדי תאונות שיכולות לקרות כשחיים רק על כוכב לכת אחד. אבל אני אופטימי - אנחנו נגיע לכוכבים".