"האחראים צריכים לשאת בתוצאות הקשות בהתאם" (צילום: רויטרס)
"האחראים צריכים לשאת בתוצאות הקשות בהתאם | צילום: רויטרס

מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון אמר לפנות בוקר (שלישי) כי ארה"ב תומכת בהערכה שהציגה בריטניה לפיה הרעלתו של המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל ובתו היא "קרוב לוודאי באחריות רוסית". טילרסון הוסיף כי הפעולה תגרור תגובה מצד ארה"ב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהצהרה אמר טילרסון כי מי שאחראי להרעלה צריך לשאת "בתוצאות הקשות בהתאם למעשיהם". אמירתו של טילרסון מהדהדים את דבריה התקיפים של ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, כי האחראית להרעלה היא רוסיה.

"או שהם באופן ישיר הורו על המעשה, או שאפשרו לאחרים לשים יד על גז העצבים הנדיר", אמרה ראש הממשלה. מיי הוסיפה כי אם רוסיה לא תספק הסברים למקרה עד יום רביעי, מדינתה תראה זאת כפעולה עוינת. בתגובה להודעתה, כינה שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב את דבריה "מופע קרקס".

מצפים להסברים עד יום רביעי (צילום: SKY NEWS)
מצפים להסברים עד יום רביעי | צילום: SKY NEWS

מיי חשפה כי השניים הורעלו על ידי גז עצבים שפותח על ידי רוסיה ושימש בעבר את הצבא הסובייטי. שגריר רוסיה בבריטניה זומן ודרשה ממנו הסברים. במקביל, בריטניה מאיימת להחרים את המונדיאל הקרוב שייערך ברוסיה בתגובה להרעלתו של סקריפל ובתו בסליסבורי.

סקריפל ובתו יוליה עדיין מאושפזים בבית החולים ומצבם מוסיף להיות קשה מאוד. מפרטי החקירה עולה כי גז העצבים בו השתמשו להרעילם - נוביצ'וק, נחשב לחומר כימי קטלני במיוחד שפותח בברית המועצות עוד בימי המלחמה הקרה.