נאום הפרישה, זומה (צילום: רויטרס)
נאום הפרישה, זומה | צילום: רויטרס

ג'יקוב זומה, נשיא דרום אפריקה, התפטר היום (רביעי), ימים ספורים אחרי שהתעלם מקריאת מפלגתו, המפלגה השלטת - "הקונגרס הלאומי האפריקאי", שהורתה לו לעזוב. ערב הצבעת אי אמון בו בפרלמנט הדרום אפריקני, הודיע זומה על פרישתו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בנאום לאומה, הנשיא הדרום אפריקני בן ה-75 אמר שהוא יישאר חבר נאמן למפלגת ה-ANC, לה הקדיש את חייו. "אני לא חושש משום אי אמון או הדחה ... אמשיך לשרת את העם בדרום אפריקה ואת ה-ANC. אקדיש את חיי להמשיך ולעבוד למימוש המדיניות של הארגון שלנו", אמר זומה.

"לא אתן שהמפלגה תתפלג בגללי. לכן הגעתי להחלטה להתפטר מתפקידי כנשיא הרפובליקה". ההתפטרות הזו מסיימת יום יוצא דופן בפוליטיקה הדרום אפריקאית, בו המפלגה אמרה שתצביע יחד עם האופוזיציה בפרלמנט נגד זומה בעקבות האשמות בשחיתות נגד הנשיא ומקורביו.

בשעת אחר צהריים זומה עלה לראיון זועם ומבולבל שבו הצדיק את סירובו לציית להוראת המפלגה שלו להתפטר. אבל הערב הנשיא הביע את הכרת התודה שלו ל-ANC ולדרום אפריקה על הזכות לשרת את האומה. סגן הנשיא, סיריל רמפוזה כנראה יחליף את זומה בתפקיד.

ג'יקוב זומה, לשעבר פעיל נגד משטר האפרטהייד, הוביל את ה-ANC מאז 2007 והיה נשיא דרום אפריקה מאז 2009. בתקופת כהונתו הכלכלה הדרום אפריקנית התדרדרה והממשל סופג הרבה מאוד האשמות בשחיתות, האשמות שערערו את הדימוי ואת הלגיטימציה של המפלגה שהובילה את דרום אפריקה לסיום משטר האפרטהייד הגזעני ב -1994.