קים יו-ג'ונג והנשיא מון
קים יו-ג'ונג והנשיא מון | צילום: AP

שליט צפון קוריאה קים ג'ונג-און הזמין אתמול (שבת) את נשיא הדרום מון ג'ה-אין לפגישה רשמית בפיונגיאנג. הנשיא הדרום קוריאני נענה בחיוב. את ההזמנה העבירה קים יו-ג'ונג, אחותו הצעירה של השליט, שהגיעה לדרום קוריאה לרגל אולימפיאדת החורף שמארחת המדינה, במהלך הפגישה ההיסטורית שנערכה היום בין פקידי הצפון והדרום בארמון הנשיאות של סיאול.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

הנשיא הדרום קוריאני נענה בחיוב להזמנה אך ציין כי יש צורך בכך שצפון קוריאה תפתח בשיחות גם עם ארצות הברית. בוושינגטון דחו את הדברים. סגן הנשיא פנס - שהמריא לדרום קוריאה לטקס פתיחת האולימפיאדה - שוחח עם עיתונאים בדרכו חזרה לארצות הברית, וחזר על הצורך לפרק את צפון קוריאה מגרעין ולהפסיק את פיתוח תכנית הטילים הבליסטיים שלה.

קים בטקס פתיחת האולימפיאדה
קים בטקס פתיחת האולימפיאדה | צילום: AP

על רקע הפגישה המסתמנת בחצי האי הקוריאני, הבהיר סגן הנשיא פנס כי בין ארצות הברית, דרום קוריאה ויפן שוררת "הסכמה מוחלטת" על הצורך בבידודה הכלכלי והמדיני של צפון קוריאה. גורם בממשל האמריקני, ששמו לא פורסם, הבהיר כי ארצות הברית תמשיך ב"מסע הפעלת הלחצים" על פיונגיאנג וציין כי אותו לחץ אמריקני - רק ילך ויגבר.

המחזה המרשים, וכנראה גם ההיסטורי ביותר, בטקס פתיחת אולימפיאדת החורף שנערך אתמול, התרחש כשהספורטאים של דרום קוריאה וצפון קוריאה צעדו יחד תחת דגל משותף של "קוריאה המאוחדת". המחווה האולימפית-מדינית לא נעצרת רק בדגל המאוחד, אלא גם בשיתוף פעולה ספורטיבי: נבחרת הוקי הנשים תהיה מורכבת משחקניות משתי הקוריאות.