היורה ניקולס קרוז (צילום: רויטרס, חדשות)
ניקולס קרוז, הרוצח מפלורידה | צילום: רויטרס, חדשות

בבולשת ידעו מראש על הכוונה לבצע טבח בפלורידה: שתי יממות לאחר הטבח הנורא בבית ספר בפלורידה בו נרצחו 17 תלמידים, מתברר כי מסע הירי הקטלני יכול היה להימנע. ב-FBI הודו אתמול (שישי) כי ידעו על כוונתו של ניקולס קרוז לבצע את הטבח במוסד החינוכי כבר בחודש שעבר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהודעת הבולשת הפדרלית נמסר כי אדם שמכיר את הרוצח, יצר קשר בתחילת החודש שעבר עם ה-FBI והזהיר כי בכוונתו של קרוז לצאת למסע הירי. אותו אדם דיווח כי לקרוז יש נשק, שכוונותיו לבצע את המעשה רציניות וכי הוא שם לב שהתנהג באופן חריג בתקופה האחרונה - כזה שהתבטא גם בפרסום פוסטים מחשידים ברשתות החברתיות. את הדיווח לבולשת סיכם המודיע כ"פוטנציאל אמיתי לבצע טבח בבית הספר".

מעצרו של קרוז לאחר הטבח (צילום: Sky News)
תפיסת החשוד בירי | צילום: Sky News

ב-FBI הודו היום כי המידע התקבל אך שלא ננקטו פעולות ממשיות בשטח על מנת לנסות ולהגיע אל אותו ניקולס קרוז ולתחקר אותו, כדי לנסות ולמנוע ממנו לבצע את המעשה. וזה לא הכל: מתברר שזו ככל הנראה האזהרה השנייה שמקבלת הבולשת בעניינו של קרוז, שכתב בעבר ברשת כי הוא היה רוצה להיות "רוצח מקצועי בבית ספר" - זאת בתגובה לסרטון שהועלה לאתר יוטיוב.

ילדים נמלטים מבית הספר (צילום: CNN)
ילדים נמלטים מבית הספר | צילום: CNN

כל אלה מצטרפים לאזהרות של תלמידים ומורים בבית הספר בעבר, שהתריעו מפניו של קרוז והתנהגותו החריגה. הם סיפרו כי היה מנודה חברתית  וכי התנהגותו תמיד הייתה חריגה.

לאחר הודאת ה-FBI, קרא היום מושל פלורידה לראש הבולשת להתפטר לאלתר מתפקידו. לדבריו, "מדובר במחדל שלא ניתן להעלות על הדעת" וכי "הודאה בכישלון לא תחזיר את חייהם של 17 התלמידים שנרצחו ולא תשנה את גורלן האכזר של בני משפחותיהם".

הסרטון המחשיד: הרוצח מתאמן בירי בחצר האחורית

ברשת CNN פורסם אתמול (חמישי) סרטון ובו נראה הנאשם ניקולס קרוז מבצע אימון ירי על מטרות בחצר האחורית של ביתו בזמן שהוא חובש את כובע קמפיין הבחירות של הנשיא טראמפ עם הכיתוב "לעשות את אמריקה גדולה שוב".

את הסרטון צילם שכן שלו מספר חודשים לפני שביצע את הטבח הנורא. "הסרטון בו תועד ניקולס בן ה-19 מתאמן בירי היה סימן אזהרה לכך שהיו לבחור בעיות" הסביר גורם ברשת CNN והוסיף כי הנער היה נראה כאילו הוא זקוק לעזרה.

אתמול הובא החשוד בירי הקטלני לבית המשפט שם הוגש נגדו כתב אישום בגין 17 סעיפי רצח. השופטת קבעה שקרוז יישאר במעצר ללא אפשרות לשחרורו בערבות. מנהיג של מיליציית ימין קיצוני אמריקנית, התומכת ב"עליונות הגזע הלבן", אישר שקרוז היה חבר בארגון ואף השתתף באימונים שקיימו חבריו.

אתמול הנשיא האמריקני דונלד טראמפ אמר כי הוא שולח תנחומים ומתפלל למען קורבנות הירי בפלרודיה ומשפחותיהם. אמה של אליסה אלהאדף, אחת מהקורבנות, פנתה לנשיא טראמפ: "אתה יכול לעצור את הרובים האלה מלהגיע לידיים של הילדים האלה", זעקה. "אתה יכול לעשות הרבה".

האם התראיינה ברשת החדשות CNN ולא הבינה מדוע בית הספר לא היה מאובטח. "איך אנחנו מאפשרים לחמוש להיכנס לבית הספר של הילדים שלנו", שאלה. "איך הוא עבר את האבטחה? איזו אבטחה יש שם? אין גלאי מתכות. החמוש, אדם מטורף, פשוט נכנס לבית הספר, שבר את החלון ופשוט מתחיל לירות, לירות בה - ולהרוג אותה".