למה לא נורבגיה? (צילום: רויטרס)
למה לא נורבגיה? | צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ תהה למה ארה"ב מקבלת אליה אנשים מ"מדינות מחורבנות", לאחר שהמחוקקים הציעו להשיב את ההגנות המשפטיות למהגרים מהאיטי, אל-סלבדור ומדינות אפריקה, כחלק מתכנית הגירה רחבה. ההתבטאות של הנשיא בישיבה הסגורה הגיעה לתקשורת והספיקה להכעיס רבים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אדם שנכח בדיון אישר לכתב ה"וושינגטון פוסט" כי הנשיא אכן התבטא כך. "למה אנחנו מאפשרים לכל האנשים האלה, ממדינות מחורבנות לבוא לכאן?", שאל הנשיא את הנוכחים בדיון בחדר הסגלגל. "אנחנו צריכים להביא לפה יותר אנשים מקומות כמו נורבגיה", קבע.

ממשל טראמפ החליט לאחרונה לסיים את המעמד המיוחד שניתן לאזרחי מדינות כמו האיטי ואל סלבדור, שהגיעו לארה"ב לאחר שהמדינות בהן התגוררו ספגו אסונות טבע קשים. ההערה של טראמפ זעזעה את הנוכחים בחדר, ודוברות הבית הלבן לא הכחישה כי אכן אמר את הדברים, ככל הנראה מתוך אמונה שהאמירה דווקא תתקבל בחיוב בקרב תומכיו.

"יש בוושינגטון פוליטיקאים שבוחרים להילחם עבור מדינות אחרות, אבל הנשיא טראמפ תמיד נלחם עבור האמריקנים", אמר דובר הבית הלבן ראג' שה. "הנשיא יאשר תכנית הגירה רק במידה והיא תשים קץ להגרלות הוויזה ו-'מהגרי שרשרת', שתי תכניות שפוגעות בכלכלה שלנו ומאפשרות לטרוריסטים להיכנס למדינה".

פוליטיקאים רבים מיהרו לגנות את אמירתו של הנשיא, כשהם מכנים אותה "לא אמרקינית", וכזו שנוגדת את מדיינות ההגירה בה דבקה ארה"ב מזה שנים, הרוצה להיטיב עם אלו הזקוקים ביותר לסיוע. "ההורים שלי הגיעו מאחת המדינות הללו", צייץ יו"ר הוועידה הדמוקרטית, טום פרז.

חבר המפלגה הדמוקרטית, בן קרדין, אמר כי האמירה של טראמפ "מאוד מאוד פוגענית". "הוא עושה דברים שלעולם לא האמנתי שאראה נשיא אמרקיני עושה", הוסיף. טים וולץ אמר כי מדובר ב "גזענות טהורה, חד וחלק". ודחק בחברי המפלגה הרפובליקנית לגנות את דבריו של הנשיא.

"לנשיא יש מה ללמוד מהאנשים בהאיטי"

הרפובליקנית מיה לאב, האמריקנית הראשונה שמוצאה מהאיטי שנבלחרה לקונגרס, כינתה את אמירתו "מפלגת ואליטיסטית". "ההתנהגות הזאת אינה מקובלת מהמנהיג של האומה שלנו, ההורים שלי הגיעו מאחת המדינות הללו ונשבעו אמונים בגאווה לארצות הברית, תוך שהם ממלאים את כל החובות הנגזרות מהיותם אזרחי המדינה. הם מעולם לא לקחו דבר מהמדינה, הם עבדו קשה, שילמו מסים וצמחו מכלום כדי לספק הזדמנויות לילדים שלהם. זה החלום האמריקני".

אנדרסון קופר, אחד ממגישי החדשות המרכזיים של רשת CNN, התייחס לדבריו של טראמפ במונולוג מרגש. קופר סיפר על המורה האהוב שלו למתמטיקה מהתיכון, שהיה מהאיטי, ולבסוף נרצח כששב לארצו להתמודד שם על הנשיאות. בהמשך שיתף מחוויותיו במדינה כשסיקר את נזקי רעידת האדמה הקשה שפקדה אותה ב-2010.

"כמו כל מדינה, גם בהאיטי יש מגוון אנשים, טובים ורעים, מחונכים ובורים, עשירים ועניים אך מעולם לא פגשתי מישהו מהאיטי שאינו חזק, אתה חייב להיות כזה במציאות בה הם חיים". קולו של קופר הרהוט רעד כשסיפר על הילדים שראה מחולצים מההריסות בהאיטי. "האנשים של האיטי שרדו הרבה יותר ועברו הרבה יותר ממה שהנשיא שלנו אי פעם עבר. לאנשים בהאיטי יש כבוד, כבוד ממנו רבים בבית הלבן יכולים ללמוד, גם לנשיא החזק והעשיר שלנו יש מה ללמוד מהם".