"פוטין משתמש במונדיאל כמו היטלר" (צילום: sky news)
צילום: sky news

"הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, בסבירות גבוהה להחריד, קיבל את ההחלטה להשתמש בגז העצבים כדי לחסל את המרגל הרוסי על אדמת בריטניה" – כך אמר היום (שישי) שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון. הדברים נאמרים על רקע הקרע ההולך ומעמיק בין בריטניה לרוסיה אחרי החיסול של הסוכן סרגיי סקריפל ובתו יוליה בסולסברי. במקביל, בסוכנות הידיעות הרוסית דיווחו כי נפתחה חקירה פלילית בנוגע להרעלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"אין לנו שום דבר נגד העם הרוסי בעקבות המקרה", הבהיר ג'ונסון. "המחלוקת שלנו היא עם הקרמלין והחלטתו של פוטין להורות על שימוש בגז עצבים ברחובות בריטניה, ברחובות אירופה, בפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה". על פי הדיווח אודות החקירה הרוסית, צוות החקירה הבהיר כי הוא מוכן לשתף פעולה עם בריטניה בנושא.

הבוקר פרסם ה"טלגרף" כי גורמי מודיעין בריטיים בכירים מאמינים שגז העצבים הקטלני "נוביצ'וק" שבאמצעותו הורעלו סקריפל ובתו הוטמן במזוודה של הבת כשהייתה ברוסיה, ולא היה צוות מתנקשים שפעל בבריטניה. הגורמים מאמינים שהגז הוחבא ככל הנראה בין בגדיה של סקריפל, במתנה שרכשה או במוצרי הקוסמטיקה שלה - עוד לפני שהמריאה ממוסקבה בדרכה לפגוש את אביה שברח לבריטניה. לפי הדיווח, לסוכנים הרוסים לא הייתה בעיה להיכנס לדירתה של סקריפל ולהחביא את החומר הרעיל במזוודתה.

המרגל סרגי סקריפל ובתו יוליה (צילום: sky news, חדשות)
סקריפל ובתו | צילום: sky news, חדשות
"אולי היינו ליד הבית של סקריפל" (צילום: SKY NEWS, חדשות)
בדיקות של גז העצבים בביתו של המרגל | צילום: SKY NEWS, חדשות

הנהגת בריטניה החריפה אתמול את הטון נגד רוסיה בעקבות ניסיון ההתנקשות. בריאיון לרשת BBC המקומית טען שר החוץ בוריס ג'ונסון כי אוליגרכים ממוצא רוסי שמתגוררים בממלכה עלולים להוות יעד עבור המשטרה הבריטית. הוא כינה את ההכחשות מצד מוסקבה "ציניות", וטען כי פוטין מעוניין שהעולם ידע שרוסיה ביצעה את ניסיון ההתנקשות אך לא רוצה לקחת אחריות על התקרית החמורה.

הרוסים לא נשארו חייבים וכינו את ההאשמות "מטורפות". שר החוץ סרגיי לברוב שב והאשים כי הבריטים מסרבים לשתף את מוסקבה בממצאי חקירת המקרה. "רוסיה מודאגת מאוד מהשימוש בנשק כימי על אדמת בריטניה", ציין לברוב. הוא טען שהאמת בנוגע לניסיון הסיכול מוחבאת והתלונן כי העולם תומך בבריטים למרות שאין בידיו שום מידע רלוונטי.

גם מיי עודכנה על המבצע (צילום: רויטרס, חדשות)
מיי גירשה 23 דיפלומטים רוסים מאנגליה | צילום: רויטרס, חדשות

שלשום האשימה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי באופן ישיר את רוסיה בהרעלת המרגל הרוסי ובתו, והודיעה כי החליטה לגרש 23 דיפלומטים רוסים משטחה ולהשהות כל פעילות מתוכננת בין שתי המדינות בתגובה לכך. בתגובה, אמרו הרוסים כי הם מתכוונים לגרש דיפלומטים בריטים משטחם.