מאות עדיין נעדרים, חשש כבד לחייהם (צילום: רויטרס)
לפחות 100 עדיין נעדרים | צילום: רויטרס

חיל הים הלובי חילץ לפחות 279 מהגרים שטבעו מול חופי לוב, אולם לפחות 100 נוספים נעדרים וקיים חשש לחייהם - כך לפי הודעה רשמית של הרשויות בלוב. המהגרים, רובם מאפריקה, עשו דרכם על מספר כלי שיט צפופים, במטרה לחצות את הים התיכון ולהגיע בסופו של דבר למזרח אירופה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מסתמן כי המהגרים שעדיין נעדרים שהו כולם באותה סירה. צוותי איתור וחילוץ פועלים כבר יותר מ-12 שעות בתנאים קשים כדי לאתרם. כל אלה שחולצו ובהם 19 נשים ו-17 ילדים, הועברו לבסיס חיל הים בבירה טריפולי ובהמשך לידי רשות ההגירה המקומית.

סוכנות הפליטים של האו"ם מעריכה כי יותר מ-3,100 מהגרים נהרגו בשנת 2017 במהלך ניסיונותיהם לחצות את הים התיכון - מספר הנובע, ככל הנראה, מניסיונותיהם של המבריחים לדחוס כמה שיותר בני אדם בכל כלי שיט והאיכות הירודה של אותן סירות.

לוב הפכה לתחנה נפוצה בדרכם של המהגרים המנסים להימלט למזרח אירופה, ולאחרונה החלה להגביר את המאמצים להילחם בתופעה, בין היתר בלחץ איטלקי, שכן רבים מהם נכנסים לאירופה דרכה. בין היתר, החלו בצבא הלובי להכשיר את חיל הים למניעת כניסת מהגרים דרך הים - דבר שהוביל לצמצום דרמטי בכמות הפליטים שנכנסו לאירופה לעומת 2016: על פי הערכות, יותר מ-171 אלף מבקשי מקלט נכנסו לאירופה בשנת 2017, לעומת יותר מ-363 אלף בשנת 2016.

אלפין נהרגים מדי שנה (צילום: רויטרס)
אלפין נהרגים מדי שנה | צילום: רויטרס

עם זאת, בארגוני זכויות אדם חוששים שהאכיפה המוגברת תוביל לעשרות אלפי בני אדם נטושים בלוב - משם מגיעים דיווחים על רעב חריף ותקיפות שונות במחנות הפליטים.