חג חדש לזכר מצילי היהודים (צילום: CEN)
חג חדש לזכר מצילי היהודים | צילום: CEN

כשברקע עדיין מהדהדת הסערה שחולל "חוק השואה הפולני", שאוסר לייחס לעם הפולני מעורבות בפשעי השואה, נראה כי המחוקקים עדיין מנסים לשפר את התדמית הלאומית שנפגעה. זו כנראה הסיבה שהובילה את הסנאט הפולני לאשר היום (רביעי) ברוב גדול חג לאומי חדש להנצחת האזרחים שסיכנו את חייהם כדי להציל יהודים במהלך השואה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

החוק שמעגן את החג החדש, הועלה ביוזמת נשיא פולין אדריי דודה, ואושר ברוב של 58 תומכים מול 14 מתנגדים. הוא קובע כי התאריך 24 במרס יוכר כיום לאומי לציון הפולנים שגילו אומץ לב וחמלה. "הם היו נאמנים לערכי המוסר הגבוהים ביותר", נכתב בהצעת החוק. כעת נדרש אישורו של הנשיא כדי שהחוק ייכנס לתוקף.

החג החדש מגיע בהמשך לשורת חוקים חדשים שאוסרים להאשים את פולין בפשעים שביצעה גרמניה הנאצית על אדמתה הכבושה. חוקים אלה, לצד החג הלאומי החדש, נחשבים עליית מדרגה בניסיון של הרשויות להעצים את הגבורה הפולנית בזמן מלחמת העולם השנייה.

חוק השואה השנוי במחלוקת שאושר בחודש שעבר מאפשר להטיל עונש מאסר של עד שלוש שנים על מי שמייחס לאומה הפולנית את פשעי הנאצים על אדמת פולין הכבושה בזמן השואה. מעבר לעונש המאסר, קנסות יוטלו גם על מי שמכנה את מחנות ההשמדה שהקימו הנאצים "מחנות השמדה פולניים".