עוד טלטלה בממשל האמריקני: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הדיח היום (שלישי) את מזכיר המדינה, רקס טילרסון. את מקומו של טילרסון יתפוס מייק פומפיאו, מי שעמד עד עתה בראש ה-CIA. "הוא יעשה עבודה מצוינת!", כתב הנשיא בטוויטר. פיטוריו של טילרסון מגיעים לאחר תקופה ארוכה של עימותים פומביים ומחלוקות בין השניים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי הוושינגטון פוסט, שלושה מקורבים לנשיא הבהירו כי חשוב היה לנשיא לבצע את המהלך כעת, כשהוא מתכונן לשיחות עם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און, ובמהלך ניהול המשא ומתן על המכסים לארצות הברית. ברשת NBC דיווחו כי טראמפ וטילרסון כלל לא שוחחו לפני פרסום הציוץ של טראמפ, וכי טילרסון לא מבין מה המניע לפיטוריו.

טראמפ וטילרסון, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ וטילרסון | צילום: רויטרס, חדשות

על פי הדיווח בוושינגטון פוסט, כבר ביום שישי האחרון פנה טראמפ לטילרסון וביקש ממנו לפרוש מתפקידו. משכך, קיצר טילרסון את ביקורו באפריקה כדי לחזור בהקדם לוושינגטון ולהשלים את המהלך. "אני רוצה להודות לו על שירותו", אמר הנשיא. "הרבה הושג ב-14 החודשים האחרונים, ואני מאחל לו ולמשפחתו כל טוב".

טראמפ המשיך והחמיא לפומפיאו, באומרו כי "מייק סיים ראשון בכיתה שלו בווסט פוינט (בית הספר האמריקני לקצינים), שירת בהצטיינות בצבא ארה"ב וסיים בהצטיינות את בית הספר למשפטים של הרווארד. הוא המשיך לשרת בבית הנבחרים האמריקני, עם תיעוד מוכח של עבודה מעל ומעבר".

פומפאו. "אופציה צבאית בהחלט נשקלת" (צילום: רויטרס, חדשות)
המזכיר החדש: מייק פומפיאו | צילום: רויטרס, חדשות

אישה ראשונה בראש ה-CIA: "אבן דרך היסטורית"

"אני אסיר תודה לנשיא טראמפ על ההזדמנות לכהן כמנהל סוכנות המודיעין המרכזית, ועל ההזדמנות הזו לשמש מזכיר המדינה", מסר פומפיאו. "הנהגתו הפכה את אמריקה לבטוחה יותר, ואני מצפה לייצג אותו ואת העם האמריקני בעולם ולקדם את שגשוגה".

מי שתחליף את פומפיאו בראשות ה-CIA היא סגניתו ג'ינה הספל - האישה הראשונה לעמוד בראש הארגון אי פעם, בהנחה שמינוייה יאושר על ידי הסנאט. "זו אבן דרך היסטורית", אמר טראמפ. "מייק וג'ינה עבדו יחד יותר משנה, ופיתחו כבוד הדדי זה לזו". הספל עצמה מסרה כי "אחרי 30 שנה כקצינה בסוכנות הביון המרכזית, זה היה כבוד עבורי לשמש כסגנית המנהל לצד מייק פומפיאו בשנה האחרונה. אני אסירת תודה לנשיא טראמפ על ההזדמנות ועל האמון שנתן בי להיות מועמדת לתפקיד המנהלת הבאה של סוכנות הביון המרכזית".