נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חתם הלילה (שישי) על תזכיר האוסר על רוב הטרנסג'נדרים לשרת בצבא ארצות הברית. עם זאת, הנשיא הותיר לצבא מעט מרחב לקבוע בעצמו את המדיניות בנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתזכיר נכתב כי טרנסג'נדרים בעלי היסטוריה של "דיספוריה מגדרית", מונח שמתאר אי-נוחות, אומללות או מצוקה שחש אדם כתוצאה מהזהות מגדרית או מהמין פיזיולוגי שלו והוגדר על ידיי הנשיא כ "כזה אשר דורש טיפול רפואי משמעותי, לרבות באמצעות תרופות או ניתוח", אינם כשירים לשרת בצבא.

להגבלה החמורה הוספה הסתייגות מסוימת, לפיה "תחת נסיבות ספציפיות ומוגבלות" ניתן לגייסם. עוד נכתב כי משרד ההגנה והמשרד לביטחון לאומי "יכולים לממש את סמכותם ולהנהיג כל מדיניות שימצאו לנכון בנושא שירותם הצבאי של הטרנסג'נדרים".

"ההחלטה התבשלה כבר זמן מה". בכיר בממשל (צילום: רויטרס, חדשות)
חיילי צבא ארה"ב, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

מהבית הלבן נמסר כי שר הביטחון ג'ים מאטיס מצא שאנשים עם רקע של "דיספוריה מגדרית" עשויים לפגוע ביעילות הצבא. "המדיניות החדשה תאפשר לצבא לעמוד בתקנים נוקשים של בריאות פיזית ונפשית עבור כל מי שרוצה להצטרף וללחום בצבא הטוב ביותר שהעולם ראה".

כבר בחודש יולי הכריז טראמפ כי יאסור על גיוס טרנסג'נדרים לצבא, ובכך הוא נסוג מהמדיניות שהנהיג קודמו, ברק אובמה. מספר שופטים פדרלים ניסו לעכב את החקיקה בנושא בטענה שהיא מנוגדת לחוקה. בדצמבר האחרון החל באופן היסטורי גיוסם של טרנסג'נדרים לצבא ארצות הברית, לאחר שבזמנו הוחלט שלא לערער על החלטות בית המשפט הפדרלי, שחסמו את הניסיון של טראמפ למנוע את גיוסם.

בית המשפט הפדרלי אישר אז שני ערעורים, המתנגדים לבקשת ממשל טראמפ לבלום את החלטות שהתקבלו בבתי משפט נמוכים יותר, שמהותן לאפשר גיוסם של טרנסג'נדרים. בכיר במשרד המשפטים מסר אז כי הממשל לא יערער על ההחלטה.

"מחלקת ההגנה הכריזה כי היא עומדת לפרסם מחקר עצמאי בנושא בשבועות הקרובים. לכן במקום לפעול באפיק המשפטי נמתין לתוצאות המחקר", מסר הבכיר בזמנו. עתה נראה כי אכן טראמפ עבר לאפיק החקיקתי וטרם ברור מה יהיו ההשלכות לכך.