"היום ראינו את הגרוע ביותר באנושות": שעות לאחר הטבח שארע הלילה (חמישי) בפלורידה, האומה האמריקנית עדיין מתקשה להאמין. הטבח הלילה הוא אחד מעשרת מקרי הירי ההמוניים הקשים ביותר בהיסטוריה המודרנית של ארצות הברית: 17 תלמידי תיכון מרג'ורי סוטנמן דאגלס שבדרום פלורידה נורו למוות בידי ניקולס קרוז, תלמיד בית הספר לשעבר בן 19 שסולק בשל בעיות משמעת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הבוקר הודיע משרד החוץ כי עד כה לא ידוע על נפגעים ישראלים. גורם בצוות החקירה אמר לרשת CNN כי קרוז הפעיל את אזעקת השריפה בבית הספר כדי להוציא תלמידים מתוך מהכיתות ולהגדיל את מספר הנפגעים. הוא הגיע אל בית הספר חמוש בנשק AR-15 חצי-אוטומטי.

הגורם העריך שמספר הנפגעים הלילה היה כה גדול משום שמוקדם יותר באותו יום התקיים תרגיל בטיחות באש - במסגרו הופעלה האזעקה, ולכן התלמידים היו סבורים שזו אזעקת שווא ונשארו בתוך המבנה בזמן האירוע.

סקוט היה ידוע באהבתו לכלי נשק ועל פי דיווחים של התלמידים הם "לא הופתעו" לגלות שהתלמיד הבעייתי הוא היורה. לרשתות החברתיות הוא נהג להעלות תמונות עם כלי נשק.

השריף המקומי סקוט ישראל אמר כי "כבר התחלנו לנתח את האתרים בהם גלש ואת החשבונות שלו ברשתות החברתיות, והדברים בהם נתקלנו עד כה מאוד מאוד מטרידים". כך לדוגמה, הוא הגיב על סרטון ביוטיוב: "אני רוצה לירות באנשים עם ה-AR-15 שלי, אני רוצה למות כשאני הורג המון אנשים, אני הולך להרוג את אוכפי החוק שיוזעקו להציל אנשים טובים".

תלמידים בבית הספר אישרו שקרוז היה תלמיד בעייתי ובעל חיבה לכלי נשק. "הוא היה משוגע על רובים", אמר אחד מהם. "הוא היה די מנודה ולא היו לו הרבה חברים. הוא היה בעייתי ועושה דברים מטורפים כדי להצחיק". תלמיד אחר סיפר כי קרוז נהג להפעיל את אזעקת השריפה מידיי יום, עד שלבסוף סולק מהלימודים בכיתה י'. לדבריו הוא נתקל לאחרונה בקרוז בשטח בית הספר עם פרסומים בנושא נשק, אבל חשב שהגיע למקום כדי לאסוף את אחיו הקטן.

תלמידים ושוטרים בזירת הירי בפלורידה (צילום: AP)
ביה"ס, דקות לאחר הירי | צילום: AP

מליסה פלקאוסקי, מורה בבית הספר סיפרה שיצאה בתגובה לאזעקה כשעמית לעבודה אמר לה שמדובר בירי ולא בהתרעת אש. היא בתגובה חזרה על עקבותיה לכיתה – והחביאה 19 מתלמידיה בארון במשך כ-40 דקות. "עשינו את כל מה שאנחנו אמורים לעשות", אמרה. "בתי הספר של המחוז מוכנים למצב הזה ועדיין יש לנו כל כך הרבה אבדות. אני מרגישה שהממשלה והמדינה שלנו אכזבו אותנו ואת ילדינו ולא שמרו על הביטחון שלנו".

עשרות ניידות משטרה ואפילו טנק של המשמר האזרחי הוזעקו לבית הספר בתגובה לאירוע הירי הקשה. פצועים תועדו שוכבים על האדמה זמן שפרמדיקים מעניקים להם טיפול רפואי כמו גם תלמידים ומורים בורחים מזירת הירי. "כולם פשוט עמדו שם בשקט, ואז ראינו חבורת מורים שרצה במדרגות", שיחזרה אחת התלמידות. "ואז כולם זזו ופתחו פשוט בריצה מהירה. אני קפצתי מעל הגדר". לריסה רוזנבלט, אמא לתלמידה הלומדת בבית הספר סיפרה כי "בהתחלה חשבנו שמדובר במתיחה, היא התחננה שאתקשר למוקד החירום וצעקה שיש שם פצועים".

17 הרוגים, עשרות פצועים (צילום: Sky news)
17 הרוגים, עשרות פצועים | צילום: Sky news
17 הרוגים, עשרות פצועים (צילום: AP)
צילום: AP

השריף סקוט ישראל ערך מסיבת עיתונאים בה אישר כי סקוט נשא על גופו את הנשק החצי-אוטומטי וכן "מספר רב" של כתבי עת העוסקים בכלי נשק ותחמושת. "זה פשוט קטסטרופה. אין לי מילים", אמר. הנשיא טראמפ עודכן בהתפתחויות והגיב בחשבון הטוויטר שלו לטבח: "תפילות ותנחומים למשפחות הקורבנות באירוע הירי הנוראי בפלורידה. אף ילד, מורה או כל אחד אחר צריך להרגיש לא בטוח בבית ספר אמריקני".

הטבח בביה"ס בפלורידה . "עשיתם שינוי" (צילום: AP)
אבל ירד על פלורידה | צילום: AP