מחדל אבטחה סביב הסופרבול (צילום: רויטרס)
מחדל אבטחה סביב הסופרבול | צילום: רויטרס

עותקים של מסמכים רגישים של המחלקה לביטחון המולדת של ארה"ב, ובהם התייחסות למתקפת אנתרקס אפשרית במהלך אירוע ה"סופרבול", נמצאו לאחרונה בכיס מושב של טיסה מסחרית. המסמכים סווגו תחת הכותרת "חשוב עבור ביטחון המולדת", והעובדה כי הם נמצאו הביכה מאוד את גורמי הביטחון האמריקנים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עובד רשת CNN מצא בחודש דצמבר האחרון את המסמכים, לצד חומרים רגישים נוספים של המחלקה לביטחון המולדת. החומרים לוו בתכנית הטיסה וכרטיס העלייה למטוס של מדען ממשלתי שאחראי על "BioWatch", תכנית של הממשל שערכה סדרת תרגולים של מתקפות אנתרקס לקראת הסופרבול ה-52 שנערך במיניאפוליס.

המסמכים נערכו בעקבות תרגולים שבחנו את היכולת של רשויות החירום לשתף פעולה במקרה של מתקפה ביולוגית סביב אירוע הספורט הנצפה בארה"ב. התרגולים העלו מספר נקודות לשיפור, לרבות מחדל לפיו "חלק מגורמי האכיפה ורשויות החירום מחזיקות בידע בסיסי בלבד של תכנית 'BioWatch' ומשימתה".

עותק של התכנית המסווגת שאבדה (צילום: CNN)
עותק של התכנית המסווגת שאבדה | צילום: CNN

גורמים שקיבלו את המסמכים הונחו לשמור עליהם נעולים לאחר שעות העבודה ולגרוס אותם לפני השלכתם לאשפה. כמו כן, נאסר עליהם לשתף את תוכן המסמכים עם כל מי שלא "חייב לדעת לצרכים מבצעיים".

ב-CNN החליטו להמתין עם פרסום הידיעה עד לאחר אירוע הסופרבול, זאת לאור חששות שהשמיעו גורמים בממשל מפני נזק ביטחוני שעלול להיגרם עם פרסומה לפני האירוע. גורם במחלקה לביטחון המולדת סיפר כי המקומות לשיפור שזוהו במסמכים טופלו עוד בטרם החל המשחק, וכי המחלקה הרגישה "בטוחה מאוד" על מוכנותה לאירוע. עם זאת, דוברת המחלקה הודתה כי איבוד המסמכים היה "מעשה מטופש ביותר".