"הניסוי דבר סטנדרטי מאוד" (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ וקים, ייפגשו במאי. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

ראש ממשלת יפן שינזו אבה אמר כי הוא לא מאמין שההצעה של שליט צפון קוריאה לנשיא טראמפ להיפגש במאי נועדה להרוויח זמן שיופנה להמשך פיתוח תכנית הגרעין והטילים הבליסטיים שלו – כך נמסר ממשרדו של נשיא דרום קוריאה מון ג'ה אין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהצהרה שפרסם משרד הנשיא הדרום קוריאני, צוטט ראש הממשלה היפני כשהוא תומך במגעים האחרונים בין וושינגטון למדינה המסוגרת. "על צפון קוריאה לקיים משא ומתן גדול בפסגה הקוריאנית ולאחר מכן גם בפסגה עם ארצות הברית", נמסר. "לאור המצב איני חושב (שצפון קוריאה) תשתמש בהזדמנות הזאת כדי למשוך זמן".

בשבוע שעבר נדהם העולם כשמשלחת דרום קוריאנית הגיעה באופן בהול לבית הלבן והודיעה: קים מעוניין לפגוש את הנשיא טראמפ, ועד אותה פגישה הצהיר הראשון כי הוא מוכן להשהות לאלתר את פיתוח הגרעין הטילים הבליסטיים שברשותו.

המשלחת של דרום קוריאה בבית הלבן (צילום: רויטרס)
המשלחת של דרום קוריאה בבית הלבן | צילום: רויטרס

על פי הדיווחים בארצות הברית, חברי הממשל נדהמו כששמעו על ההצעה וטראמפ השיב להצעה בחיוב מבלי שנועץ קודם כל עם הפנטגון ומזכירות המדינה שלו, ובראשה שר החוץ רקס טילרסון. הדבר גרר ביקורת על טראמפ, וביום ראשון הוא נאם בפנסילבניה והגן על ההחלטה שקיבל להיפגש עם קים.

טראמפ: הגיע הזמן לשלום עם צפון קוריאה

בנאום חוצב להבות ביום ראשון אל מול אלפי תומכים אמר טראמפ כי הוא "חושב שצפון קוריאה מעוניינת לעשות שלום - הגיע הזמן. מי יודע מה הולך לקרות? יכול להיות שאעזוב מהר, או שנצליח לשבת יחד וליצור את העסקה המוצלחת ביותר לכל העולם". הנשיא ציין כי מדיניותו האגרסיבית היא זו שהביאה בסופו של דבר את פיונגיאנג להצהיר כי היא "מוכנה לדבר על פירוק מנשק גרעיני".

בציוץ לוחמני שפרסם יום קודם לכן, התייחס טראמפ לביקורות ואמר: "בשעות הראשונות, אחרי ששמעו שמנהיג צפון קוריאה רוצה להיפגש איתי וששיגורי הטילים ייפסקו, אנשי התקשורת היו המומים ונדהמים. הם לא היו יכולים להאמין לזה. אבל בוקר לאחר מכן החדשות הפכו למזויפות - פייק ניוז - הם אמרו 'אז מה, למי אכפת'".