מוחרם בלבנון. סטיבן שפילברג (צילום: רויטרס)
מוחרם בלבנון. סטיבן שפילברג | צילום: רויטרס

לבנון הודיעה כי היא מחרימה את הסרט ההוליוודי "העיתון", זאת כנראה בשל קשריו של הבמאי, סטיבן שפילברג, לישראל. לאחר שהסרטים "וונדר וומן" ו"ליגת הצדק" הוחרמו במדינה בשנה שעברה בשל כיכובה של גל גדות הישראלית, ה"הוליווד ריפוטר" פרסם הערב (ראשון) כי הצנזורה המקומית הורתה על גניזת סרטו החדש של הבמאי היהודי-אמריקני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גורם המקורב להפצה הבינלאומית של "העיתון", בכיכובם של זוכי פרס האוסקר מריל סטריפ וטום הנקס, סיפר כי הסרט הוצג לוועדת הצנזורה הלבנונית שגנזה אותו תוך אזכור של רשימת "החרם על ישראל". שפילברג הוכנס לרשימה בעקבות סרטו זוכה פרס האוסקר "רשימת שינדלר" משנת 1993, שצולם בחלקו בירושלים, וגם משום שעבד עם שחקנים ישראלים בסרט "מינכן".

גם היא הוחרמה. גל גדות (צילום: רויטרס)
גם היא הוחרמה. גל גדות | צילום: רויטרס

הצנזורה הלבנונית לא פרסמה את הנימוקים הרשמיים להחלטתה, אך ההערכה היא שכמו במקרה של גל גדות, גם הפעם הסיבה לכך הייתה חרם תרבותי לבנוני הולך ומתחזק על כל מי שבא מישראל או קשור אליה. כעת העניין יונח על שולחנו של שר הפנים הלבנוני, שיכול להפוך את ההחלטה.

אין תמונה
זיאד עיתאני, הבמאי שנעצר

ענישת אמנים ששיתפו פעולה עם ישראל היא מגמה שהולכת ומתחזקת בלבנון. בספטמבר שעבר נעצר הבמאי הלבנוני זיאד דוארי, מפני שסרטו האחרון "הפיגוע" צולם בישראל והשתתפו בו שחקנים ישראלים. הסרט עורר סערה עוד בזמן הפקתו, אז נאסרה הקרנתו בלבנון למרות שישראל לא הוצגה בו באופן חיובי.

נעצר אף הוא. זיאד דוארי (צילום: רויטרס)
נעצר אף הוא. זיאד דוארי | צילום: רויטרס

כחודש לאחר מכן עצרו כוחות הביטחון בלבנון את השחקן והבמאי המקומי זיאד עיתאני בחשד לריגול עבור "האויב הישראלי". בהודעה שפרסם מנגנון ביטחון המדינה הלבנוני, שאחראי בין השאר לסיכול פעולות ריגול, צוין כי המעצר מגיע אחרי חודשים ארוכים של מעקב וחקירה, בתוך לבנון ומחוצה לה. במהלך חקירתו, כך נכתב בהודעה, עיתאני הודה למיוחס לו ופירט את המשימות שהוא נתבקש לבצע בלבנון.