פולין משנה מדיניות, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
"דווחו על מי שמכפיש את פולין" | צילום: רויטרס, חדשות

הפרלמנט הפולני מרחיב את "חוק השואה": הפרלמנט הפולני פנה היום (חמישי) לאזרחים פולנים שגרים מחוץ למדינה ודרש מהם לדווח לרשויות על כל הצהרה "אנטי פולנית" או כזו ש"פוגעת בשם הטוב הפולני".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המכתב שפורסם על ידי הפרלמנט הוא חלק מהקמפיין של ממשלת הימין הפולנית, שהעבירה את הצעת החוק לפיה לא ניתן יהיה לקשור את הפולנים לפשעי הנאצים. כחלק מהחוק נקבע שהגדרת מחנות ההשמדה על אדמת פולין כ"מחנות פולניים" הינה עבירה פלילית.

הפרלמנט הפולני דורש מאזרחים לדווח (צילום: רויטרס)
הפרלמנט הפולני דורש מאזרחים לדווח | צילום: רויטרס

החוק עורר סערה גדולה, ופוליטיקאים רבים בישראל התבטאו נגדו. לפני כשבוע נשיא פולין אנדז'יי דודה הצהיר כי יאשר את החוק שימנע ייחוס של פשעי הנאצים לפולנים, והודיע כי בכוונתו לחתום ובכך להביא לאישורו הסופי לאחר שאושר בשני בתי הפרלמנט המקומי. האישור יובא לעיונו של בית המשפט החוקתי במדינה, שלא צפוי להתנגד למהלך. ממשרד החוץ הישראלי נמסר בתגובה כי "הבענו את עמדתנו בעבר והיא עדין בתוקף".

נשיא פולין, אנדז'יי דודה (צילום: רויטרס, חדשות)
נשיא פולין אמר שיאשר את החוק | צילום: רויטרס, חדשות

דודה הכיר בכך שאכן היו מקרים של רדיפה מצד פולנים נגד יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה, אך לדבריו לא היה רצח שיטתי שבוצע בידי האומה הפולנית. הוא הוסיף כי בניית יחסים טובים בין ישראל לפולין נמצאת עמוק בלבו.

"ישראל ממשיכה לפעול מול הרשויות בפולין ומביעה בפניהן את ההסתייגויות הישראליות בהצעת החוק הפולני", נכתב בהודעת משרד החוץ. "ישראל רשמה לפניה את העובדה שנשיא פולין הפנה את החוק לבית-הדין החוקתי להבהרות בנושא, ומקווה שבפרק הזמן עד להכרעת המשפט אפשר יהיה להסכים על הכנסת שינויים ותיקונים בחוק. לישראל ולפולין אחריות משותפת לחקור ולשמר את ההיסטוריה של השואה".