כור גרעיני צפון קוריאני (ארכיון) (צילום: רויטרס)
כור גרעיני צפון קוריאני (ארכיון) | צילום: רויטרס

מספר דיווחים מכלי תקשורת שונים בארצות הברית ובמדינות ערב טוענים כי בצל המגעים בין המדינות, בכירי מודיעין אמריקניים עוקבים בתקופה האחרונה אחר פעילות חריגה של צפון קוריאה בסוריה. על פי הדיווח הצפון קוריאנים בנו בסיס תת קרקעי משמעותי על אדמת המדינה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי מגזין סורי אופוזיציוני המתקן התת קרקעי ממוקם מספר ק"מ דרום מזרחית לעיר לטקיה בצפון מערב המדינה. במגזין סיפרו כי במתקן מפתחים הצפון קוריאנים, יחד עם הסורים טכנולוגיות המתקשרות לנשק כימי ואף לנשק גרעיני.

בדוח מומחים של האו"ם שפורסם לפני כשבועיים פורסם כי צפון קוריאה מספקת לסוריה חומרים מהם ניתן יהיה לייצר נשק כימי להשמדה המונית. העדויות הגיעו לאחר תקיפות צבא אסד האחרונות על פרברי דמשק ובע'וטה.

מתקן נשק כימי בסוריה (ארכיון) (צילום: רויטרס)
מתקן נשק כימי בסוריה (ארכיון) | צילום: רויטרס

לפי הדוח מחקירת האו"ם, האספקה שמגיעה מצפון קוריאה לסוריה מאפשרת ייצור נשק כימי להשמדה המונית. בדוח נכתב גם כי מדעני טילים קוריאנים נצפו עובדים במתקנים סורים.

הבדיקה של האו"ם העלתה את החשש מפני שיתוף פעולה כזה שמאפשר לסוריה להצטייד בנשק כימי, ולפיונגיאנג להרוויח כסף מהיחסים עם דמשק. בשני המקרים הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על שתי המדינות לא מתקיימות.

מאז תחילת מלחמת האזרחים הסורית ב-2011, עלו חשדות כי צפון קוריאה מספקת ציוד ומומחיות לשמירה על תכניות הנשק הכימי של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד. חשדות אלה לא פסקו גם בשנת 2013 כשסוריה חתמה על אמנת הנשק הכימי שאמורה הייתה לגרום לסוריה להפסיק להשתמש ולייצר נשק כימי.