שימוע בבית הנבחרים (צילום: רויטרס, חדשות)
התקציב מעורר מחלוקת | צילום: רויטרס, חדשות

בדיוק שנה להשבעת טראמפ - השבתה פדרלית: החל מהבוקר (שבת) הממשל האמריקני נכנס להשבתה, לאחר שהתקציב השנתי לא אושר בסנאט עד לדד-ליין בחצות (שעון וושינגטון). משכך, מאות אלפי עובדי מדינה צפויים לצאת לחופשות ללא תשלום עד להסדרת התקציב. בבית הלבן מאשימים את הדמוקרטים באחריות למשבר - זאת חרף העובדה שלרפובליקנים רוב הן בבית הנבחרים והן בסנאט, וכמו כן מחזיקים בבית הלבן - וטענו כי הם "מחזיקים את האזרחים האמריקנים כבני ערובה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בית הנבחרים, הבית התחתון בפרלמנט האמריקני, אישר ביום חמישי תקציב זמני עד ל-16 בפברואר, ושלח אותו לאישור הסנאט, שם נדרש רוב של 60 סנאטורים כדי לאשרו. הדמוקרטים, שלהם 47 נציגים בסנאט לעומת 51 רפובליקנים ושני עצמאים, דרשו כי החקיקה על התקציב תכלול הגנה מגירוש ל-690 אלף תושבי ארה"ב שהובאו אליה באופן בלתי-חוקי כילדים וידועים כ"חולמים". הרפובליקנים, לעומת זאת, סירבו להתייחס לאוכלוסיה זו, חרף הצהרות בעבר הן מצד הנשיא והן מצד רבים בקונגרס כי יש לסייע להם.

עם זאת, כללו הרפובליקנים בתקציב החדש תכנית לחידוש תכנית CHIP המעניקה ביטוח בריאות למיליוני ילדים חולים, ודרשו מהדמוקרטים להכריע בין שתי המטרות החשובות להם. הדמוקרטים סירבו לאשר את התקציב בנסיבות הללו, וגם מספר רפובליקנים הצביעו נגדו בסנאט, ומשכך התקציב נפל.  

טראמפ. "לא נשכח" (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ. בדיוק שנה להשבעה | צילום: רויטרס, חדשות

דקות אחרי ההחלטה צייץ הבית הלבן בטוויטר: "הדמוקרטים בסנאט שמים את הפוליטיקה מעל ביטחון האומה, משפחות הלוחמים, ילדים חסרי אונים והיכולת של המדינה שלנו לשרת את הציבור. לא נקיים משא ומתן על מעמדם של מהגרים לא חוקיים בשעה שהדמוקרטים מחזיקים את האזרחים החוקיים שלנו כבני ערובה". עם זאת, הנשיא דונלד טראמפ - שהיום הוא יום השנה להשבעתו לתפקיד - טרם התייחס בעצמו להשבתה.

השבתה של הממשל נחשבת לאירוע קיצוני, אולם הוא כבר קרה מספר פעמים בעבר: הפעם האחרונה בה אירע מקרה שכזה הייתה בשנת 2013, תחת הנשיא אובמה, אז כ-800 אלף עובדים פדרליים נשארו בבית. עם זאת, נדירה במיוחד השבתה שכזו כאשר שני בתי הקונגרס נמצאים בשליטת אותה המפלגה שגם שולטת בבית הלבן.

במקרה של השבתה, עובדי ממשל שמוגדרים "לא חיוניים" יוצאים לחופשה זמנית ללא תשלום בכפייה. רק עובדים חיוניים, שעבודתם קשורה בבטיחות הציבור, זוכים לשמור על מקום עבודתם. עם זאת, בעקבות מקרים של השבתת הממשל בעבר חוקק חוק הקובע כי כל העובדים יקבלו פיצוי בדיעבד, וכך צפוי לקרות גם הפעם.