מחליפים איומים למרות ההתקרבות (צילום: רויטרס)
שני המנהיגים יפגשו? | צילום: רויטרס

דרמה ענקית במדשאת הבית הלבן: היועץ לביטחון לאומי של דרום קוריאה העביר לנשיא ארה"ב מסר ישיר מפיו של שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און לפיו הוא "להוט להיפגש עם טראמפ בהקדם האפשרי". הבית הלבן אישר הלילה (שישי) כי טראמפ נכון לקיים את הפגישה בזמן ומקום שייקבעו בהמשך, עם זאת הובהר כי "עד שהפירוז יושלם הסנקציות יימשכו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

צ'ונג אוי-יונג אשר ערך בתחילת השבוע ביקור היסטורי בפיונגיאנג כינס מסיבת עיתונאים בה מסר את המסר של שליט צפון קוריאה: "הוא אמר לנו כי הוא מחוייב לפירוז צפון קוריאה מנשק גרעיני ויימנע מעריכת ניסויים גרעיניים נוספים. קים להוט להיפגש עם טראמפ בהקדם האפשרי ולדון בתהליך הפירוז".

 צ'ונג הוסיף כי טראמפ עצמו הביע בפניו נכונות לערוך מפגש היסטורי שכזה עד לחודש מאי הקרוב. דוברת הבית הלבן שרה סנדרס אישרה חלקית את הדברים ואמרה: "טראמפ מסכים להזמנה למפגש עם קים ג'ונג און במקום ובזמן שייקבעו בהמשך". 

עוד הוסיפה סנדרס: "אנו מצפים לפירוז המלא מנשק גרעיני של צפון קוריאה, אך עד שזה יקרה כל הסנקציות והלחץ המקסימלי על פיונגיאנג יימשכו".

"הפגישה בתהליכי תכנון!" צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו. "קים ג'ונג און דיבר על פירוז מלר מנשק גרעיני של צפון קוריאה, לא הקפאה של תוכנית הגרעין. בנוסף, לא יהיו ניסויים בליסטיים בפרק הזמן הקרוב. זאת התקדמות נהדרת אבל הסנקציות יישארו במקומן עד אשר נגיע להסכם".

מפגש היסטורי בפיוניאנג (צילום: רויטרס)
מפגש היסטורי בפיוניאנג | צילום: רויטרס

צ'ונג, אשר שיבח בהצהרתו את כישורי המנהיגות של טראמפ אמר גם כי קים ג'ונג און התחייב בפניו להפסיק בניסויים הגרעיניים והבליסטיים של מדינתו וכי הוא מבין כי התרגיל הצבאי שארה"ב ודרום קוריאה צפויות לערוך חייב להימשך כמתוכנן.

בתחילת השבוע נערך מפגש היסטורי כשלראשונה פגש קים נציגים רשמיים של דרום קוריאה. בפגישה שנערכה בפיונגיאנג השתתפו 10 נציגים מהדרום ביניהם גם צ'ונג אוי-יונג וזו הייתה הפעם הראשונה בהיסטוריה בה נציגים רישמיים מהדרום פוגשים את קים מאז עלה לשלטון ב-2011.

נשיא דרום קוריאה מון בירך על הפסגה הצפויה בין השניים והגדיר אותה כ"אבן דרך היסטורית". גם דובר משרד החוץ הסיני בירך על פגישת המנהיגים.