כשברקע רפורמת המס - הישג לטראמפ? (צילום: רויטרס)
כשברקע רפורמת המס - הישג לטראמפ? | צילום: רויטרס

הישג לטראמפ? יצרניות הרכב היפניות, טיוטה ומאזדה, החליטו להקים מפעל ייצור ענק בעלות של 1.6 מיליארד דולר במדינת אלבמה שבארצות הברית, כך דיווחו הלילה (רביעי) סוכנויות הידיעות רויטרס ו-AP. ההחלטה מגיעה על רקע אישור רפורמת המיסוי של הנשיא טראמפ, שקיצצה את מס החברות והציגה הטבות לחברות בינלאומיות במטרה למשוך אותן בחזרה לארה"ב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מפעל הרכב הענק שיקום באלבמה צפוי להעסיק כ-4,000 עובדים ולייצר יותר מ-300 אלף רכבים בשנה. במדינה כבר קיים מפעל של חברת טויוטה העולמית, המייצר בעיקר מנועים. המפעל החדש יפתח בשנת 2021, ויצטרף ליותר מעשרת המפעלים האחרים של יצרניות הרכב היפניות ברחבי ארצות הברית.

לפי הדיווח, ההכרזה הרשמית תתקיים כבר במהלך היום במסיבת עיתונאים מיוחדת.

במהלך קמפיין הבחירות, התחייב נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ "לעשות הכול" כדי שיצרניות הרכב יחזרו להעסיק אזרחים אמריקנים תוך בניית מפעלים חדשים - שיחזקו את תעשיית הרכב המתדרדרת, שמעסיקה רבים. המפעל החדש יוקם במדינה בו טראמפ זכה בפער גדול בבחירות, והמשרות החדשות צפויות לחזק את התמיכה בו.

בחודש שעבר: הקונגרס אישר את רפורמת המס

בית הנבחרים בארה"ב, בעל הרוב הרפובליקני, אישר בחודש שעבר סופית את רפורמת המיסוי של הנשיא דונלד טראמפ. בכך רשם לעצמו הנשיא את הניצחון החשוב ביותר שלו מאז תחילת כהונתו. "זה תמיד כיף כשמנצחים", הריע טראמפ בטקס חגיגי שנערך בבית הלבן בתום ההצבעה לציון אישור התכנית, שהרפובליקנים מנסים לקדם כבר שלושה עשורים.

החקיקה מקצצת את שיעור מס החברות בארה"ב מ-35% ל-21%, מעניקה לבעלי עסקים ניכוי של 20% מהתשלום להכנסות עסקיות ומנסחת מחדש את היחס לחברות רב לאומיות כדי למשוך אותן בחזרה לארה"ב. בנוסף, הרפורמה מקלה על תשלומי המסים של בעלי חברות המפרנסות אנשים רבים, וכן מפחיתה את תשלום המס על ירושה.