בריטניה נגד רוסיה (צילום: רויטרס, AP, חדשות)
המשבר ממשיך להחריף. פוטין ומיי | צילום: רויטרס, AP, חדשות

המשבר הדיפלומטי בין רוסיה לבריטניה ממשיך להחריף: בשיחת הבהרה שנערכה הבוקר (שבת) במשרד החוץ הרוסי במוסקבה, עודכן שגריר בריטניה על הכוונה לגרש 23 דיפלומטים בריטים. המהלך מגיע בתגובה להחלטה זהה שקיבלה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי מוקדם יותר השבוע, בעקבות ניסיון חיסול המרגל הרוסי באמצעות גז עצבים בדרום אנגליה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

אנשי משרד החוץ עדכנו את השגריר לאורי בריסטו על שורת צעדי הענישה שבכוונת הקרמלין להשית על הממשל הבריטי. בין הצעדים: גירוש 23 דיפלומטים בריטים תוך שבוע, שלילת האישור לפתוח קונסוליה כללית בעיר סנט פטרבורג וסגירת נציגות המועצה הבריטית ברוסיה.

כמו כן, רוסיה הבהירה כי היא שומרת לעצמה את הזכות לנקוט בכל צעד נוסף נגד בריטניה במקרה של המשך העוינות מצד לונדון. הצעדים של שתי המדינות מסמנים שפל ביחסים בין המדינות מאז המלחמה הקרה.

השגריר הבריטי עם יציאתו ממשרד החוץ (צילום: sky news)
השגריר הבריטי עם יציאתו ממשרד החוץ | צילום: sky news

במשרד החוץ הבריטי הבהירו כי צפו תגובה כזו והודיעו כי המועצה לביטחון לאומי תתכנס בשבוע הבא כדי לדון בהמשך הצעדים. "נמשכת הדרישה מרוסיה לקחת אחריות על מעשיה ולפעול בהתאם לחובות הבינלאומיות המוטלות עליה", נמסר בהודעת המשרד.

כשבועיים חלפו מאז שהורעלו המרגל הרוסי סרגיי סקריפל ובתו יוליה באמצעות גז עצבים, וחילופי ההאשמות בין לונדון למוסקבה רק הולכים ומתעצמים. אתמול שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון תקף ישירות את הנשיא פוטין והאשים אותו במתן הפקודה להפעלת הגז על אדמת בריטניה, לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה.

המרגל סרגי סקריפל ובתו יוליה (צילום: sky news, חדשות)
סרגיי סקריפל ובתו יוליה | צילום: sky news, חדשות

"הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, בסבירות גבוהה להחריד, קיבל את ההחלטה להשתמש בגז העצבים כדי לחסל את המרגל הרוסי על אדמת בריטניה", אמר ג'ונסון. עוד הוסיף שר החוץ: "אין לנו שום דבר נגד העם הרוסי בעקבות המקרה. המחלוקת שלנו היא עם הקרמלין והחלטתו של פוטין להורות על שימוש בגז עצבים ברחובות בריטניה".

הרוסים לא נשארו חייבים וכינו את ההאשמות "מטורפות". שר החוץ סרגיי לברוב שב והאשים כי הבריטים מסרבים לשתף את מוסקבה בממצאי חקירת המקרה. "רוסיה מודאגת מאוד מהשימוש בנשק כימי על אדמת בריטניה", ציין לברוב. הוא טען שהאמת בנוגע לניסיון הסיכול מוחבאת והתלונן כי העולם תומך בבריטים למרות שאין בידיו שום מידע רלוונטי.

מוקדם יותר השבוע האשימה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי באופן ישיר את רוסיה בהרעלת המרגל הרוסי ובתו, והודיעה כי החליטה לגרש 23 דיפלומטים רוסים משטחה ולהשהות כל פעילות מתוכננת בין שתי המדינות בתגובה לכך.

"הרעל הוטמן במזוודת בת המרגל - ברוסיה"

בסוכנות הידיעות הרוסית דיווחו כי נפתחה חקירה פלילית בנוגע להרעלה. על פי הדיווח, צוות החקירה הבהיר כי הוא מוכן לשתף פעולה עם בריטניה בנושא, זאת בניגוד להתבטאויות מוקדמות יותר של בכירים בקרמלין.

אתמול פרסם ה"טלגרף" כי גורמי מודיעין בריטיים בכירים מאמינים שגז העצבים הקטלני "נוביצ'וק" שבאמצעותו הורעלו סרגיי סקריפל ובתו יוליה הוטמן במזוודה של הבת כשהייתה ברוסיה, ולא היה צוות מתנקשים שפעל בבריטניה.

"אולי היינו ליד הבית של סקריפל" (צילום: SKY NEWS, חדשות)
"פוטין קיבל את ההחלטה" | צילום: SKY NEWS, חדשות

גורמי המודיעין מאמינים שהגז הוחבא ככל הנראה בין בגדיה של יוליה סקריפל, במתנה שרכשה או במוצרי הקוסמטיקה שלה - עוד לפני שהמריאה ממוסקבה בדרכה לפגוש את אביה שברח לבריטניה. לפי הדיווח, לסוכנים הרוסים לא הייתה בעיה להיכנס לדירתה של סקריפל ולהחביא את החומר הרעיל במזוודתה.