בזמן שברחבי העולם מציינים היום (שבת) את יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, סעודיה פרסמה לראשונה בתולדותיה הודעה רשמית המוקיעה את פשעי הנאצים ומגנה כל ניסיון להכחשת השואה כסילוף של ההיסטוריה. "הטרגדיה האנושית שחוללו הנאצים לא תישכח לעולם", נכתב בהודעה שנשלחה למוזיאון השואה בוושינגטון עם היתר לפרסמו ברבים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההודעה פורסמה כמכתב מאת ראש הליגה המוסלמית העולמית, ד"ר מוחמד אל-עיסא, שכיהן בעבר כשר המשפטים הסעודי ומופקד כעת על הפניית החינוך הדתי לכיוון של סובלנות. מדובר בתפנית דרמטית בגישה של המדינה הערבית לאירועי השואה לאחר שבשנים עברו הפיצה סעודיה טענות של הכחשת השואה, לרבות תיאור יומנה של אנה פרנק כמעשה תרמית.

לרגל יום השואה הבינלאומי, השיק הקונגרס היהודי העולמי קמפיין ענק שקורא לאנשים מכל רחבי העולם להעלות לרשתות החברתיות תמונה שלהם בצירוף ההאשטג: WeRemember# ("אנחנו זוכרים"). עד כה הצטרפו לקמפיין 1.2 מיליון בני אדם מרחבי העולם, לרבות ראשי מדינות ודיפלומטים, ובהם: מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי, מנכ"לית אונסק"ו אורלי אזולאי ועשרות שגרירי מדינות באו"ם מכל רחבי העולם.

גם קנצלר אוסטריה החדש סבסטיאן קורץ, המזוהה עם הימין הקיצוני במדינה, הצטרף לקמפיין וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "היום אנו זוכרים את 6 מיליון קורבנות השואה. זוהי האחריות שלנו להמשיך להילחם נגד כל צורות האנטישמיות בכל הנחישות". אל קורץ הצטרפו גם נשיאת ליטא, רשת ממשלת סקוטלנד ונשיאי קרואטיה, רומניה ואסטוניה.

השגרירה היילי, כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "היום אנו מכבדים את זכרם של קרבנות ושורדי השואה, ונשבעים להמשיך ולהיאבק למען האנשים המדוכאים ברחבי העולם. במילותיו החכמות של אלי ויזל: 'אנו צריכים תמיד לבחור צד. השתיקה מעודדת את המתאכזר ולעולם לא את אלו שמתאכזרים אליהם'".

בשנה שעברה, השנה הראשונה בה הושק הקמפיין, נחשפו לקמפיין מעל ל-250 מיליון איש ברחבי העולם והשתתפו בו יותר ממיליון. בין המשתתפים: ראשי מדינות, אנשי דת, ידוענים ומובילי דעה. השנה מקווה הקונגרס היהודי העולמי להגדיל את כמות הנחשפים ולהגיע ל-500 מיליון איש ברחבי העולם.

"בשנה שעברה השקנו את קמפיין "WeRemember#" עם המטרה הסימבולית של להגיע ל-6 מיליון אנשים, כאמצעי בעל ערך לזכור את העבר מחד ולהגן על העתיד מאידך", אמר רונלד לאודר, נשיא הקונגרס היהודי העולמי. "בעידן הדיגיטלי של ימינו, המדיה החברתית היא הכלי היחיד המאפשר לנו לחבר את כל העולם למסר הזה".

"לעולם לא עוד". טילרסון בוורשה | צילום: רויטרס

מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון הניח היום זר באנדרטה לזכר מרד גטו ורשה בבירת פולין וחזר על מחויבותן של מדינות המערב למנוע הישנות של רצח עם. "הזדמנות זו מזכירה לנו שלעולם לא נוכל, לעולם לא, להיות אדישים לפניו של הרוע. הברית של מדינות המערב, שהתגבשה לאחר מלחמת העולם השנייה מחויבת להבטיח את הביטחון של כולם שזה לא יקרה שוב עוד לעולם".

בהכנת הידיעה השתתפו אריאל אוסרן, מתן חביליו ועדי שוורצמן.