גל הקור הקיצוני שהכה באירופה וזכה לכינוי "המפלצת מהמזרח", כבר גרם למותם של לפחות 50 בני אדם - רובם חסרי בית והותיר נזקים כבדים. בבריטניה, בפורטוגל ובארצות הבלקן נסגרו בתי ספר ובסקוטלנד נתקעו מאות מכוניות במשך שעות ארוכות באחד הכבישים העמוסים במדינה. ואם זה לא מספיק, באי הבריטי כבר נערכים לסופה "אמה" שאמורה להגיע בימים הקרובים והכריזו על מצב חירום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

תמונות וסרטונים מהפקק הענק בכביש M-80 בין גלזגו לסטירלינג תיעדו את השיירה האינסופית של מכוניות שנתקעו בגלל השלג. כוחות חירום והצלה נשלחו לסייע, אך התקשו להגיע לכל הנהגים בשל המספר הרב של כלי הרכב. פיטר הית', בכיר בשירותי החילוץ והאש בסקוטלנד סיפר כי אנשיו עבדו כל הלילה וכי הם מחלקים מים ואוכל לאלה שנתקעו.

תאונות ופקקי ענק בגלל השלג
תאונות ופקקי ענק בגלל השלג | צילום: sky news

הכביש נחסם לאחר שהתרחשו עליו תאונות רבות שמנעו את המשך התנועה. נוסעת באחד מכלי הרכב שנאלצו לעמוד בפקק סיפרה כי המצב הידרדר ככל שהזמן חלף ונהפך כאוטי: "אין שירותי חירום, כלום. אדם מקומי חילק פירות ומים לאנשים התקועים ברכבים כי הוא לא רצה להשאיר אותנו תקועים כך". שירותי החירום הזהירו את הציבור כי כבישים שבגלל מזג האוויר הפכו מסוכנים מסומנים באדום וכי היציאה אליהם מהווה "סכנת חיים ממשית".

בריטניה נערכת לפגיעת הסופה
בריטניה נערכת לפגיעת הסופה | צילום: רויטרס

ובעוד שבבריטניה מנסים להתאושש מגל הקור הקיצוני, אל דרום אנגליה וּוויילס מתקרבת הסופה "אמה" שמדאיגה את הרשויות. מאות בתי ספר יישארו סגורים ועיכובים רבים צפויים בתחבורה הציבורית. ברחבי הממלכה הוכרז מצב חירום ובסקוטלנד הוכרז לראשונה מצב חירום "אדום" - הדרגה הגבוהה ביותר, ונמל התעופה בגלזגו נסגר.