המרגל וביתו שהורעלו (צילום: SKY NEWS, חדשות)
הרעלת המרגל: 14 מקרי מוות ייחקרו | צילום: SKY NEWS, חדשות

פרשת ההרעלה מסתבכת: על רקע האולטימטום שהציבה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי למוסקבה, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב זימן היום (שלישי) את השגריר הבריטי לורי בריסטוב לשיחת בירור. לברוב טען בפני השגריר כי הטענות שמשמיעה לונדון בנוגע לניסיון החיסול של המרגל לשעבר סרגיי סקריפל ושל בתו - הן "שטויות". בריטניה: "קרוב לוודאי שרוסיה עשתה שימוש בנשק כימי". המשטרה בבריטניה תחקור את מעורבות רוסיה ב-14 מקרי מוות ברחבי המדינה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

דוברה של מיי מסר כי מחר, אחרי שיפוג האולטימטום, תתכנס המועצה לביטחון לאומי על מנת לדון במגוון הצעדים. לדבריו, ראש הממשלה הביעה זעזוע מהדברים ואמרה שמדובר בפגיעה שאינה מבחינה בין אדם לאדם.

שרת הפנים הבריטית הודיעה שהמשטרה ושירותי הביטחון במדינה יחקרו האשמות על פיהן רוסיה אחראית למספר מקרי מוות בשנים האחרונות בבריטניה. בשבוע שעבר ראש הוועדה הפרלמנטרית לביטחון פנים ביקש לבחון 14 מקרי מוות שבתחילה לא קיבלו במשטרה יחס של חשד נגד הרוסים - אבל בתקשורת - התייחסו אליהם ככאלה.

שרת הפנים הבריטי כינס את הגוף שנקרא "קוברה" - וועדה מיוחדת שכוללת מספר שרים וראשי ארגוני בטחון, בכדי לדון בפרשה. "המשטרה וכוחות הביטחון יחקרו את ההאשמות סביב מעורבות רוסיה ב-14 מקרי מוות בבריטניה", מסרה שרת הפנים אמבר רוד.

זירת ניסיון ההתנקשות (ארכיון) (צילום: SKY NEWS‎, חדשות)
ייחקרו 14 מקרי מוות, בריטניה | צילום: SKY NEWS‎, חדשות

האולטימטום של מיי סופו היום - בשעה 23:00 שעוננו, ובו דרשה בריטניה מרוסיה לספק הסבר מדוע עשתה שימוש בגז העצבים למתקפה. לברוב טען בתגובה שיש בעיה עם הדרישה, כאשר לא מאפשרים לרוסים גישה לממצאים מהזירה ולגז העצבים שבו נעשה שימוש, נוביצ'וק. לכן, הסביר לברוב, רוסיה לא תוכל להשיב לאולטימטום.

אמש דווח בסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפס כי בריטניה מאיימת להחרים את המונדיאל הקרוב שייערך ברוסיה בתגובה להרעלת המרגל הרוסי ובתו. על פי הדיווח, את הידיעה מסר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב בעצמו.

שתי המדינות מתעמתות על רקע ניסיון החיסול של מי שהיה סוכן כפול - סרגיי סקריפל ובתו יולה, שנמצאו בתחילת חודש מרץ מחוסרי הכרה על ספסל בעיירה סליסבורי. השניים עדיין מאושפזים בבית החולים במצב קשה, אך יציב.

"אולי היינו ליד הבית של סקריפל" (צילום: SKY NEWS, חדשות)
השתמשו בנשק כימי?, בריטניה | צילום: SKY NEWS, חדשותאתמול אמרה ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, כי גז העצבים בו נעשה שימוש בניסיון ההתנקשות הוא גז עצבים נדיר ביותר שפותח ברוסיה הסובייטית.

על אף הממצאים החמורים, בריטניה לא נהנית מגיבוי בינלאומי רחב ביחס לנושא. המדינה, שדנה בימים אלה על התנאים ליציאה מהאיחוד האירופי ואינה מנהלת קשרים הדוקים עם ממשל טראמפ, זכתה לביטוי תמיכה רפה מקולו של מזכיר נאט"ו. "בריטניה היא בעלת ברית חשובה ואנו מודאגים מהתקרית הזו". צרפת הודיעה כי מעשי רוסיה הן דבר "לא מקובל" ובנוסף שר החוץ האמריקני רקס טילרסון טען שהחיסול הוא מהלך רוסי מקומם שיש לו "השלכות חמורות".