המרגל וביתו שהורעלו (צילום: SKY NEWS, חדשות)
"הרעל הוטמן במזוודת בת המרגל" | צילום: SKY NEWS, חדשות

התפתחות בפרשת הרעלת המרגל הרוסי: ה"טלגרף" מפרסם הבוקר (שישי) כי גורמי מודיעין בריטיים בכירים מאמינים שגז העצבים הקטלני "נוביצ'וק" שבאמצעותו הורעלו סרגיי סקריפל ובתו יוליה הוטמן במזוודה של הבת כשהייתה ברוסיה, ולא היה צוות מתנקשים שפעל בבריטניה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

גורמי המודיעין מאמינים שהגז הוחבא ככל הנראה בין בגדיה של יוליה סקריפל, במתנה שרכשה או במוצרי הקוסמטיקה שלה - עוד לפני שהמריאה ממוסקבה בדרכה לפגוש את אביה שברח לבריטניה. לפי הדיווח, לסוכנים הרוסים לא הייתה בעיה להיכנס לדירתה של סקריפל ולהחביא את החומר הרעיל במזוודתה.

"אולי היינו ליד הבית של סקריפל" (צילום: SKY NEWS, חדשות)
בדיקות של גז העצבים בביתו של המרגל | צילום: SKY NEWS, חדשות

הנהגת בריטניה החריפה אתמול את הטון נגד רוסיה בעקבות ניסיון ההתנקשות. בריאיון לרשת BBC המקומית טען שר החוץ בוריס ג'ונסון כי אוליגרכים ממוצא רוסי שמתגוררים בממלכה עלולים להוות יעד עבור המשטרה הבריטית. הוא כינה את ההכחשות מצד מוסקבה "ציניות", וטען כי פוטין מעוניין שהעולם ידע שרוסיה ביצעה את ניסיון ההתנקשות אך לא רוצה לקחת אחריות על התקרית החמורה.

הרוסים לא נשארו חייבים וכינו את ההאשמות "מטורפות". שר החוץ סרגיי לברוב שב והאשים כי הבריטים מסרבים לשתף את מוסקבה בממצאי חקירת המקרה. "רוסיה מודאגת מאוד מהשימוש בנשק כימי על אדמת בריטניה", ציין לברוב. הוא טען שהאמת בנוגע לניסיון הסיכול מוחבאת והתלונן כי העולם תומך בבריטים למרות שאין בידיו שום מידע רלוונטי.

גם מיי עודכנה על המבצע (צילום: רויטרס, חדשות)
מיי גירשה 23 דיפלומטים רוסים מאנגליה | צילום: רויטרס, חדשות

שלשום האשימה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי באופן ישיר את רוסיה בהרעלת המרגל הרוסי ובתו, והודיעה כי החליטה לגרש 23 דיפלומטים רוסים משטחה ולהשהות כל פעילות מתוכננת בין שתי המדינות בתגובה לכך. בתגובה, אמרו הרוסים כי הם מתכוונים לגרש דיפלומטים בריטים משטחם.