המחאה בגבעת הקפיטול (צילום: רויטרס)
המחאה בגבעת הקפיטול | צילום: רויטרס

7,000 זוגות נעליים הוצבו מול גבעת הקפיטול בוושינגטון הבירה היום (שלישי), סמל ל-7,000 הילדים שנרצחו במהלך אירועי ירי בארה"ב מאז הטבח בבית הספר היסודי סנדי הוק בדצמבר 2012. לאקט המחאתי אחראי ארגון Avaaz, והוא נועד ללחוץ עלך הקונגרס האמריקני להעביר שורת חוקים להגבלת נשק בעקבות מסע הירי האחרון בבית הספר בפלורידה, שגבה את חייהם של 17 בני אדם.

רוצים ללמוד עוד על חוקי הנשק בארה"ב? האזינו לפרק בנושא בפודקאסט "מיד בהרחבה"

לדברי הארגון, חלק מהנעליים שהוצבו במדשאה שייכות לקורבנות עצמם. "נעליים מבני משפחותיהם של הקורבנות, כמו גם סלבריטאים ואזרחים מן השורה, מוצגות החל משעות הבוקר המוקדמות", נמסר מהארגון. "בדיוק כמו 'צעדת החיים', נביא את שברון הלב של האלימות באמצעות נשק לפתח ביתו של הקונגרס".

7,000 קורבנות מאז 2012 (צילום: רויטרס)
7,000 קורבנות מאז 2012 | צילום: רויטרס

"צעדת החיים", או באנגלית The March for Our Lives, היא הצעדה המתוכננת ל-24 בחודש שארגנו תלמידי בית הספר בפלורידה. אליהם צפויים להצטרף המונים נוספים, כשהתרומות לעצרת המחאה הגיעו משלל סלבריטאים ובהם ג'ורג' ואמל קלוני, אופרה ווינפרי, סטיבן ספילברג ואפילו מייסד טוויטר, ג'ק דורסי.

טום מאוסר, ששכל את בנו בן ה-15 דניאל בירי בבית הספר קולומביין בשנת 1999, השתתף גם הוא במחאה כשהניח את נעלי בנו המת על המדשאה. "אני חושב שזו מטאפורה חזקה מאוד הן של הגעגוע שלנו לקורבנות שמילאו בעבר את הנעליים הללו, והן של כיצד אנו רואים עצמנו הולכים במקומם ומחפשים שינוי, כדי שאחרים לא ייאלצו ללכת בדרך הכואבת הזו", הסביר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כמה מחברי הקונגרס הגיעו לבחון את המיצג מקרוב. אחד מהם, ג'ים היימס הדמוקרט מקונטיקט, צייץ לאחר מכן בטוויטר: "זה יותר משהלב יכול להכיל, עלינו לפעול". חבר הקונגרס הדמוקרטי ראול גריג'אלווה מאריזונה כתב בחשבון האינסטגרם שלו כי גם הוא הותיר במקום זוג נעליים. "נמאס לי מחוסר המעש ומאחיזת החנק של לובי הנשק על הקונגרס", הבהיר. חקיקת חוקי היגיון בריא שיגנו על הילדים שלנו לא אמורה להיות כל כך קשה".