דיווח: טראמפ ידיח את מקמסטר (צילום: רויטרס)
דיווח: טראמפ ידיח את מקמסטר | צילום: רויטרס

הכאוס בבית הלבן נמשך: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ החליט להדיח את היועץ לביטחון לאומי, גנרל הרברט מקמסטר, והחל בחיפוש אחר מחליפים פוטנציאליים, כך דווח הלילה (שישי) ב"וושינגטון פוסט". לפי מספר גורמים בממשל האמריקני, יישום ההחלטה מתעכב משום שאין הכרעה בנוגע למחליף וכי הנשיא לא מעוניין "להשפיל" את הגנרל המוערך.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

חמשת הגורמים שדיברו עם ה"וושינגטון פוסט" מסרו כי הנשיא כבר קיבל את ההחלטה, אך היה מוכן להשהות את ביצועה כדי שמקמסטר יוכל לתכנן את צעדיו בעתיד, לאחר עבודתו בממשל.

גנרל מעוטר, מקמסטר
גנרל מעוטר, מקמסטר | צילום:

ביום שלישי פיטר הנשיא טראמפ את מזכיר המדינה רקס טילרסון, לאחר  מתיחות ממושכת בין השניים. נשיא ארצות הברית הודיע על כך בציוץ בטוויטר: "מודה לו על שירותו". לפי ה"וושינגטון פוסט", שלושה מקורבים לנשיא הבהירו כי חשוב היה לנשיא לבצע את המהלך באותה עת, כשהוא מתכונן לשיחות עם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און, ובמהלך ניהול המשא ומתן על המכסים לארצות הברית. ברשת NBC דיווחו כי טראמפ וטילרסון כלל לא שוחחו לפני פרסום הציוץ של טראמפ, וכי טילרסון לא מבין מה המניע לפיטוריו.

על פי הדיווח ב"וושינגטון פוסט", כבר ביום שישי האחרון פנה טראמפ לטילרסון וביקש ממנו לפרוש מתפקידו. משכך, קיצר טילרסון את ביקורו באפריקה כדי לחזור בהקדם לוושינגטון ולהשלים את המהלך. "אני רוצה להודות לו על שירותו", אמר הנשיא. "הרבה הושג ב-14 החודשים האחרונים, ואני מאחל לו ולמשפחתו כל טוב".

טראמפ וטילרסון, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
פוטר בציוץ, טילרסון וטראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

את מקומו של טילרסון יתפוס מייק פומפיאו, מי שעמד עד עתה בראש ה-CIA. "הוא יעשה עבודה מצוינת!", כתב הנשיא בטוויטר. טראמפ המשיך והחמיא לפומפיאו, באומרו כי "מייק סיים ראשון בכיתה שלו בווסט פוינט (בית הספר האמריקני לקצינים), שירת בהצטיינות בצבא ארה"ב וסיים בהצטיינות את בית הספר למשפטים של הרווארד. הוא המשיך לשרת בבית הנבחרים האמריקני, עם תיעוד מוכח של עבודה מעל ומעבר".

אישה ראשונה בראש ה-CIA: "אבן דרך היסטורית"

"אני אסיר תודה לנשיא טראמפ על ההזדמנות לכהן כמנהל סוכנות המודיעין המרכזית, ועל ההזדמנות הזו לשמש מזכיר המדינה", מסר פומפיאו. "הנהגתו הפכה את אמריקה לבטוחה יותר, ואני מצפה לייצג אותו ואת העם האמריקני בעולם ולקדם את שגשוגה".

פומפאו. "אופציה צבאית בהחלט נשקלת" (צילום: רויטרס, חדשות)
המזכיר החדש: מייק פומפיאו | צילום: רויטרס, חדשות

מי שתחליף את פומפיאו בראשות ה-CIA היא סגניתו ג'ינה הספל - האישה הראשונה לעמוד בראש הארגון אי פעם, בהנחה שמינוייה יאושר על ידי הסנאט. "זו אבן דרך היסטורית", אמר טראמפ. "מייק וג'ינה עבדו יחד יותר משנה, ופיתחו כבוד הדדי זה לזו". הספל עצמה מסרה כי "אחרי 30 שנה כקצינה בסוכנות הביון המרכזית, זה היה כבוד עבורי לשמש כסגנית המנהל לצד מייק פומפיאו בשנה האחרונה. אני אסירת תודה לנשיא טראמפ על ההזדמנות ועל האמון שנתן בי להיות מועמדת לתפקיד המנהלת הבאה של סוכנות הביון המרכזית".